HERŞEY ÖĞRENCİLER İÇİN

  • sokerehber
  • 8 Nisan 2012
  • 0


Facebook’tan Takip Etmek için Tıklayın


Twitter’den Takip Etmek için Tıklayın

    Haber: Hamdi Akgül
    Söke Ticaret Odası yöneticileri tarafından, Söke’de Adnan Menderes Üniversitesi’ne bağlı yeni fakültelerin açılmasıyla artacak öğrenci sayısının oluşturacağı talepleri karşılamak amacıyla başlatılan sosyal sorumluluk projesi kapsamında mahalle muhtarlarıyla kahvaltılı toplantı yapıldı.
    Geçtiğimiz Cumartesi günü saat 09.00 da İstasyon Kafe’de başlayan kahvaltılı toplantıya katılan mahallesi muhtarları; Zeki Acet (Atatürk), Hüseyin Yörük (Yenicami), Mehmet Dikici (Yenikent), Yusuf Örkeli (Kemalpaşa), Ahmet Yöntem (Fevzipaşa) ve Önder Aşçı (Çeltikçi) Ticaret Odası Yöneticileri tarafından bilgilendirilerek, üniversite öğrencilerinin taleplerinin karşılanmasında destekleri istendi.
    Söke Ticaret Odası’ndan; Meclis Başkanı Behlül Er, Meclis Başkan Vekili Kasım Üzüm, Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Toyran, Yönetim Kurulu Üyeleri; Yusuf Günal, Reşat Anya, Haldun Işıklı ve Hüseyin Gündüz ile Meclis Üyesi Murat Asrav’ın katıldıkları toplantıda, Söke’de üniversite öğrencisi sayısının artması ile Söke’nin ekonomisine ve sosyal  hayatına canlılık geleceği vurgulandı. Başkan Süleyman Toyran yaptığı konuşmada, “Üniversite öğrencileri ile bir araya geldik. Bizden bekledikleri taleplerini başlık olarak sıralayacak olursak; Yenikent Mahallesi’nde Banka ATM’si, Yenikent’e ulaşım saatinin son sefer olan 21.30’dan daha ileri saate alınması, çifte fiyat standardının  sona ermesi yani etiket uygulamasının yaygınlaştırılması, kira ve komisyon ücretlerinin yüksekliği, güvenlik, sosyal etkinliklerin arttırılması ve esnafların iş yerlerini akşam erken saatlerinde kapatmaması talepleri var. Bizler öğrencilerimizle görüşmemizde gördüğümüz taleplerin aslında şehir olarak bizim yerine getirmemiz gerekli şeyler. Yurt sorunu çözülene kadar öğrencilerin kalacakları evleri belirlemede hep birlikte şimdiden çalışma başlatmalıyız. Normalde 350 liraya kiraya verilen daire öğrenciye 750 lira kiraya veriliyorsa bu fırsatçılıktır. Söke’de etiket koyma konusunu yaygınlaştıramadık. Bu bizim için hala bir sıkıntı olarak duruyor. Taksi ücretlerinin semt ve mahallelere göre fiyatlandırılması da yerinde olacaktır. Sadece öğrenciler için değil, halkımız için de gideceği yerin kaç lira tutacağını önceden bilmeleri yerinde olacak. Güvenlik konusunda özellikle Hükümet Meydanı ile Yenikent Mahallesi arasında kız öğrencilere korna çalma ve laf atma gibi şikayetler var. Söke’de son zamanlarda açılan iş yerleri öğrencilerin taleplerini karşılayacak nitelikte. Pastane, kuruyemişçi ve kafe gibi iş yerlerimiz gerçekten Söke’ye akşamları hareketlilik kazandırmaya başladı. Anket çalışmalarımızı herkesle paylaşmaya ve desteklerini istemeye devam edeceğiz.” dedi.
    Yenikent Mahallesi Muhtarı Mehmet Dikici, öğrencilerin talepleri ve sorunları ile en çok mesai harcayan muhtarın kendisi olduğunu belirterek; “Üniversite öğrencilerimiz de özellikle gürültü yapmama konusunda duyarlı olamaları gerekir. 10 daireli bir apartmanın bir dairesinde oturan öğrenciler diğer daire sakinlerini rahatsız ediyorsa bu bize şikayet olarak yansıyor. Daireyi kimin kaça tuttuğunu bizler müdahale edemeyiz. Bunlar arz ve talebe göre belirleniyor. Bu konuda esnaf odaları ve yerel yönetiminde içinde bulunacağı tedbirlerle çözüme kavuşabilir” dedi.
    Toplantıda söz alan Atatürk mahallesi Muhtarı Zeki Acet’te, “Türkiye’nin neresine gitsek Sökeli diye ayağa kalkarlardı. Söke’ye gelenler şaşkınlık içinde, ‘Bize anlatılan Söke böyle değildi’ diyorlar. Söke hızla fakirleşiyor. Marketler zinciri Söke’ye katma değer bırakmıyor. Söke’nin kasası boşalıyor. Esnaf odalarının öncülüğünde Söke esnafı ortaklıklar oluşturmalı ve Söke’nin parasının Söke’de kalmasını sağlamalıdır. Üniversite gençliği Söke’ye ekonomik canlılık getireceği gibi sosyal hayatı da hareketlendirecektir. İmar uygulamaları ile Söke yaşanacak ve vakit geçirilecek bir kent haline getirilmelidir. Eskiden Söke Çayı’nda balık tutardık, şimdi kurbağa bile yaşamıyor artık. Söke Çayı’ndan simsiyah su akıyor. Bu rezilliğe artık bir son verilmeli.” dedi.
    Toplantıda diğer muhtarlar da görüşlerini açıklayıp, Söke’de parkların, mesire yerlerinin arttırılması, araç park keşmekeşliğine son verilmesi ve bazı caddelerin tamamen trafiğe kapatılarak alış – veriş yerleri olarak yeniden düzenlenmesi önerisinde bulundular.
Geri «
İleri »

Bir cevap yazın