İSTANBULDAN SÖKEYE TARİHİ KORUMAYA GELİYORLAR

  • sokerehber
  • 13 Kasım 2012
  • 0

 Anadolu’ya Saygı Otobüsü, 16 Kasım’da, 8 bin yıllık kaya resimlerini tehdit eden taş ocaklarına karşı yola çıkacak.

 Aydın’ın Söke ilçesi Söğütözü mevkiinde bulunan 8 bin yıllık kaya resimlerinin geçtiğimiz ay tahrip edilmesi üzerine arkeolog, araştırmacı ve bu tahribata hassasiyet gösterenler 16 Kasım’da yola çıkarak, Beşparmak Dağları’na giderek tepkilerini gösterecek.
Anadolu’ya Saygı Otobüsü için yayınlanan çağrıda şöyle denildi:

”Aydın ve Muğla sınırları arasında Latmos Dağları Herakleia’da yer alan ve günümüzden yaklaşık 8 bin yıl öncesine tarihlenen kaya resimleri, hem Türkiye’nin hem de dünyanın korunması gereken kültürel miraslarından biri ve belki de en önemlisi. Günümüzden 8 bin yıl önce bölgede yaşayan insanların elinde çıkma bu kaya resimlerinde dönemin aile yaşamı, düğün gibi toplumsal ilişkiler konu edilmiştir.
Eşi benzeri olmayan bu kaya resimleri son yıllarda ruhsat sayısı hızla artan taş ocakları nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.
Her geçen gün yeni ocakların açılması için çok sayıda başvuru yapılıyor. Eğer bu ocakların faaliyetleri engellenemezse 8 bin yıllık hafızamız, Anadolu’nun belleği yok olacak!

Oldukça geniş bir araziye yayılmış olan kaya resimlerini koruma altına almak oldukça zor. Talebimiz; insanoğlunun uygarlık tarihinde önemli bir yeri olan ve eksikliği geçmişi anlamamıza yol açan bilgi sürekliliğine büyük zarar verecek olan bu kültür katliamı- tahribatı- nın bir an önce yetkililerce sonlandırılması ve koruma önlemlerinin alınması yönündedir.

Biz sadece yaşadığımız zamana ait değiliz, aynı zamanda geleceğin de birer parçasıyız. Bu nedenle geçmişe büyük bir sadakatle bağlı kalmalıyız. Biz, modern çağın insanı kendimizle birlikte her şeyi yok etmeye oldukça yatkınız ve bunu yaparken çok da cesuruz. Bu cesareti ve vurdumduymazlığı bilinçsizlik ve cehalet olarak adlandıramayız. Sadece düşünmeli ve harekete geçmeliyiz.
Bu nedenle 17 Kasım tarihinde Anadolu’nun eşsiz sanat eserlerini korumak adına Bafa Gölü’nde olacağız. Dünya tarihine, Anadolu’nun kültürel mirasına ve insanlığın ortak hafızasına saygı duyan herkesi “Anadolu’ya Saygı Otobüsü’ne” bekliyoruz.
Unutmayın yok edilen her eser, Anadolu’nun kültür mozaiğinden çalınan bir parçadır!”

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın