İŞTE TÜRK ZEKASI

  • sokerehber
  • 27 Temmuz 2012
  • 0

ÇİNELİ VATANDAŞLAR İLGNÇ YÖNTEMLERLE SERİNLEMEYE ÇALIŞIYORTürkiye’nin en sıcak illerinin başında gelen ve bir haftadır etkili olan çöl sıcakları Aydın’da günlük hayatı olumsuz etkilemeye başladı. Birçok kişi zorunlu olmadıkça dışarı çıkmazken, klima alacak parası olmayanlar ise evlerini ilginç yöntemlerle klimatize etmeye başladı. 

Aydın’ın Çine ilçesinde gölgede 50 dereceyi bulan sıcaklar halkı serinlemek için ilginç yöntemler keşfetmeye yöneltti. İlçede bulunan bir aperatif dükkanında geliştirilen yöntem vantilatörün serinliğini iki katına çıkardı.

İşletme sahibi Olkan Aydın, vantilatörün arkasına ve önüne buzlu şişeler asarak vantilatörün daha çok serinletmesini sağladı. Sıcakların çok aşırı derecede olduğun söyleyen Aydın, “Döner ocağımız sürekli yanıyor. Havalar da aşırı sıcak, gölgede 50 dereceyi görüyoruz. O yüzden müşterilerimizin ve çalışanlarımızın serinlemeleri için böyle bir yöntem bulduk. Akşamdan buzluğa bolca su dolu plastik şişe bırakıyor, öğleye doğru da hava ısınmaya başlayınca vantilatörün arkasına ve önüne asıyoruz. Buzlu şişeler vantilatörün çektiği ve üflediği havayı soğuttuğu için verdiği serinlik iki katına çıkıyor” dedi.

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın