Karda Yürürken Dişinizden Olmayın

  • sokerehber
  • 12 Ocak 2017
  • 0

Dış Hekimi Pertev Kökdemir uyarıyor: “Karda yürürken ağız ve çenenizi atkınız ile iyice sarin ve mümkün olduğunca konuşmadan yürümeye çalışın. Tüm önlemlerinize rağmen düşerseniz ve dişlerinize bir zarar gelirse de vakit kaybetmeden dış hekiminize başvurun!”

“Karda yürürken düşmemek için dikkatli olmanız gerekiyor. Ancak düşer de yüzünüzü yere veya başka bir yere çarparsanız; dış, dudak ve dil için birçok üzücü sonuç ortaya çıkabilir. Dişlerinizden bir veya birkaçı kırılabilir, dış koku ile beraber yerinden çıkabilir, dış minesi çatlayabilir, dış sinirleri ölebilir, dudak, dil veya yanakta yarık veya kesik oluşabilir” diyen Dış Hekimi Pertev Kökdemir, düşme anında dişlerinizde oluşabilecek hasarlar sonucunda neler yapmanız gerektiğini anlatıyor…

KIRILAN DIŞI BULABİLMENİZ ÇOK ÖNEMLİ
Düştüğünüz zaman dış veya dişleriniz kırıldıysa; öncelikle kırık parçaların bulunması ve temiz bir ortamda saklanarak hızlı bir şekilde dış hekimine başvurulması gerekir. Eğer kırık parçalar eksiksiz olarak hekime ulaştırıldıysa, bu parçalar çok rahatlıkla dişe tekrar yapıştırılabilir.

HEKİM KIRIK PARÇAYI YAPIŞTIRABİLİR
Dışte bir kanama varsa; o zaman temiz bir pamuk ile tampon yapılarak dış hekimine yine dış parçası ile beraber başvurulmalıdır. Böyle bir durumda dış hekimi yapacağı kanal tedavisinden sonra kırık parçayı yerine yapıştırabilecektir.

DIŞI KÖKÜNDEN TUTMAYIN, SÜTÜN İÇİNDE HEKİME ULAŞTIRIN
Kökdemir, “Dış, kökü ile beraber yerinden çıktıysa; dışın hızlı bir şekilde bulunması ama kesinlikle kök yüzeyinden tutulmaması gerekmektedir. Dişi taç kısmından yani normalde ağızda görülen üst kısmından tutarak, süt veya serum fizyolojik içinde muhafaza edip en fazla bir saat için içinde dış hekimine ulaştırılmalıdır. Eğer süt veya serum fizyolojik bulunamıyorsa, ağızda yanak içinde tutularak da hızlı bir şekilde dış hekimine gidilebilir. Böyle bir durumda dış hekimi dışı tekrar yerine yerleştirecek, sabitleyerek kanal tedavisini yapacaktır. Eğer uygun koşullar sağlanmışsa ve dışın kökü uygun şartlarda dış hekimine ulaştırıldıysa, dış bulunduğu yerde tekrar iyileşerek ağızda kalmaya devam edecektir” diyor.

OLUŞAN ÇATLAKLAR ALTI AYDA BİR KONTROL EDİLMELİ
Darbe sonucunda dış minesinde çatlak oluşmuş ama herhangi bir kırılma olmamışsa, yine kontrol amaçlı olarak dış hekimine gidilmelidir. Bu tip durumlarda herhangi bir müdahale yapmaya gerek yoktur ancak dış sinirlerinin ölmesi gibi bir riski söz konusudur. Bu nedenle de altı ayda bir dış hekimine giderek röntgen çektirilmesi ve dışın takibinin yapılması önemlidir. Aksi taktirde kök ucunda zaman içinde kist oluşabilir ve bu da dış ve çene kemiğine zarar verebilir.

KESİK OLUŞTUYSA TEMİZ BİR PAMUKLA TAMPON YAPIN
Dış Hekimi Pertev Kökdemir: “Eğer dudak, dil veya yanakta bir kesik veya yarık oluşmuşsa, yine bu bölgeye temiz bir pamuk veya bez ile tampon yaparak kanama durdurulmalı ve hemen dış hekimine başvurulmalıdır. Eğer gerekiyorsa dış hekimi bu kesiye dikiş atarak kanamayı durduracak ve o bölgede iyileşme sağlanacaktır.”

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın