KASIM AYINDA KURUDUK !

  • sokerehber
  • 6 Aralık 2011
  • 0

Türkiye’nin en önemli tarım merkezlerinden biri olan Aydın’da haftalardır beklenen yağmur bu gece saat 03.30 sıralarında başladı. Son yılların en kurak Kasım ayını geçiren Aydın’da yağışların Perşembe gününe kadar devam edeceği belirtildi. 

Zeytin hasat sezonunun takvim olarak başladığı, ancak yağışlar gerçekleşmediği için birçok ağacın zeytinin olgunlaşmadığı Aydın’da çiftçiler yağmur dualarına çıkmaya başladı. Şu anda Aydın’ın Köşk İlçesi’ne bağlı değişik köylerde programlanmış yağmur duaları için hazırlıkların devam ettiği bildirildi. 

Son yılların en kurak Kasım ayını yaşadıklarını ve özellikle zeytinlerin hasat edilebilmesi yağmura çok büyük ihtiyaç olduğunu belirten Aydın Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı, önümüzdeki günlerin yağışlı göstermesinin sevindirici olduğunu söyledi. Zeytinlerin bu yıl kuraklık nedeniyle gelişmediğini belirten Posacı, yağışların beklenilen seviyede gerçekleşmesi halinde henüz büyümemiş olan zeytin tanelerinin hem büyüyüp hem de yağlanacağını belirtti. 

Aydın’da son yılların en kurak Kasım ayının yaşandığını doğrulayan Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, Aydın’da en son yağışın 18 Ekim günü gerçekleştiğini kış ve yağış sezonu olmasına rağmen yaklaşık 50 gün yağış düşmediğini kaydettiler. Yetkililer Aydın şehir merkezinde yapılan ölçümlere göre gece saat 03.30’dan sabah 08.00’e kadar metrekareye yaklaşık 2.2 kilogram yağış düştüğünü, bugün aralıklarla yarın kuvvetli, Perşembe günü de öğlene kadar yağışların devam edeceğini tahmin ettiklerini belirttiler.

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın