Kış Ortası Kuş Sayımları Yapıldı

  • sokerehber
  • 23 Ocak 2018
  • Yorumlar Kapalı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Yaban Hayatı Dairesi Başkanlığı’nın koordinatörlüğünde Aydın bölgesi sulak alanlarında KOSKS (Kış Ortası Su Kuşları Sayımı yapıldı.

Büyük Menderes Deltası ve Bafa Gölü’nde gerçekleştirilen su kuşlarının sayımlarına, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Manisa 4. Bölge Müdürlüğü Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürü Hasan PAŞALI, bölge müdürlüğü mühendislerinden Hüseyin AKBULUT, Uğur ULAŞOĞLU, Aydın DKMP’den Egemen İŞCAN ve Güray GÖKHAN katıldı.

Büyük Menderes Deltası sayımları Doğa Derneği’nden Güven EKEN, Ömer DÖNDÜREN, Bafa Gölü sayımları 1. Ekipte; Ege Üniversitesi’nden Ortaç ONMUŞ, Nurhan ÖNAL, Elçin SOYDAN, EKODOSD’tan Akife YAVAŞ, Ahmet TAŞÇI, Merve YAVAŞ ve Yağmur YAVAŞ, 2. Ekipte Süreyya İsfendiyaroğlu tarafından yapıldı.

Sulak alanların işleyişi, kullanım faaliyetlerinin izlenmesi, koruma çalışmalarına altlık oluşturmak, yıllara göre tür sayısı ve popülasyon büyüklüğündeki değişikliklerin takip edilmesi, özellikle nesli tehlike altında olan türler için hazırlanacak tür eylem planlarına altlık oluşturmak için yapılan Kış Ortası Su Kuşları Sayımı Aydın bölgesinde Ramsar Sulak Alanı olan Milli Parkın Büyük Menderes Deltası bölümünde ve Bafa Gölü Tabiat Parkı’nda gerçekleştirildi.

Kış Ortası Su Kuşu Sayımları, su kuşlarının mevsimsel göç hareketlerinin en az olduğu 15 Ocak – 15 Şubat tarihleri arasında yapılmaktadır.

Bafa Gölü’nde yapılan Kış Ortası Kuş Sayımında, EKODOSD bilim danışmanı, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi öğretim üyesi Doç. Dr. Ortaç ONMUŞ “Bafa Gölü’ndeki su kuşları sayıldı. Geçtiğimiz yıllara kıyasla toplam su kuşu sayısında azalma görüldü. 2000 – 2005 yılları arasında alanda toplam 100-120 bir su kuşu görülürken, bu yıl sayı 30-40 bin civarında.

Sayıca en fazla azalma, birinci olarak Sakarmeke (Fulica atra) olarak bilinen ve Elmabaş Patka (Aythya rufina) türlerinde görüldü. Bu 2 kuşun da göldeki kirlilikten olumsuz etkilendiğini tahmin ediyoruz. Bugün sayım sırasında Türkiye için nadir yırtıcı kuşlardan birisi Büyük Orman Kartalı görüldü. Ayrıca 2 adet Çaylak gördük. Bu gözlemimize göre, türün Türkiye’de ki en batı kışlama kaydı olarak önemli bir gözlem olarak değerlendiriyoruz.

Bundan önceki bilinen en batı kışlama kaydı Denizli Çivril gölü iken, şimdi Bafa Gölü’ne kaydı. Kara Çaylağın kış döneminde bu kadar batıda görülmesi, aynı zamanda küresel iklim değişikliğinin de bir nevi göstergesidir. Bafa Gölü tüm canlılar için yaşam kaynağıdır, onu hep birlikte korumalıyız.” Dedi.

Bafa Gölü, sırtını dayadığı Beşparmak Dağları’nın muhteşem doğal peyzajı, doğa ve tarihle iç içe oluşu, yılan balıkları ve su kuşlarıyla Türkiye’nin eşsiz güzellikte ki göllerinin başında gelmektedir.

Bafa Gölü dış kaynaklı kirlilik, kıyılarındaki çevresel sorunlar, Tabiat Parkı olmasına rağmen devam eden kaçak avcılık gibi tehditlerden kurtarılmalıdır. Koruma-kullanma dengesi gözeterek, eşsiz güzellikleri, doğa ve tarihsel zenginlikleri tanıtılarak ekoturizm faaliyetleri geliştirilmelidir. Bu hem ülkemiz hem de bölge turizmine büyük değer katacak, özellikle göl kıyısında yaşayan insanların ekonomisine önemli katkısı olacaktır.

Geçtiğimiz yıllarda kurulan ancak uzun süredir işlevini yitiren bölgesel sulak alan komisyonlarının tekrar işlevsel hale getirilerek, tüm kurumlar, üniversiteler ve sivil toplum örgütlerinin işbirliğiyle, hem bu sorunların giderilmesi hem de turizme yönelik faaliyetlerin geliştirilmesi için bir an önce çalışmalara başlanması, başta Bafa Gölü ve buradaki canlılar olmak üzere olmak üzere, herkese yararı olacaktır

Geri «
İleri »