KOMUTAN MISIN ZORBA MI?

  • sokerehber
  • 7 Ağustos 2011
  • 0

Tur teknesi sahipleri, zorunlu olarak demirledikleri koyda sivil olarak karşılaştıkları Sahil Güvenlik Bot Komutanı’nın kendilerini tehdit ettiğini, daha sonra 20’şer biner lira ceza kestiğini ve tura çıktıklarında da sahil güvenlik botunu içi turist dolu teknelere sürdüğünü iddia etti. Tekne sahipleri hem Kuşadası Kaymakamlığına hem de İçişleri Bakanlığı’na şikayette bulunduklarını söyledi.

Kuşadası Sahil Güvenlik Bot Komutanı Ali Münir Gümüşbaykal ile tartışma yaşadığını ileri süren Lara 3 isimli tur teknesinin sahibi Hüsnü Tekin, şöyle konuştu: “Geçen hafta teknemle tura çıktım. Turistleri gezdirirken şiddetli rüzgar üzerine korunmak amacıyla milli parkın koylarından birinin önünde demirlemek zorunda kaldık. Bu arada, üzerinde sivil kıyafet olan ve yanında bir bayan bulunan yüzbaşı Ali Münir Gümüşbaykal yanımıza gelerek, tekneyi bu koya bağlayamayacağımızı, kendilerinin rahatsız olduğunu
söyledi. Biz de rüzgar nedeniyle mecburi olarak bağlamak zorunda olduğumuzu söyleyince de bize (Siz benim kim olduğumu biliyor musunuz. Size göstereceğim) dedi. Tehditler savurduktan sonra da hafta içerisinde bir hafta boyunca Güzelçamlı’daki tüm tur teknelerine baskınlar düzenledi ve Güzelçamlı’dan tura çıkan 7 teknenin her birine 20’şer bin lira ceza kesti.” 
Sahil Güvenlik Bot Komutanı’nın gerekçe olarak Türk karasuları dışına çıkılmasını gösterdiğini ve hiçbir zaman bu sınırı ihlal etmediklerini ileri süren tekne sahibi Hüsnü Tekin, şunları söyledi: “Gerekçe olarak da bizim Türkiye kara suları dışına çıktığımızı iddia etti. Teknelerimiz turistlerle doluyken silahlı askerlerle teknelerimize girip baskınlar yaptı, benim ve tüm tekne sahiplerinin ehliyetlerine ve ruhsatlarına el koydu. Bunlar yetmiyormuş gibi ben dahil tüm tur teknelerinin üzerine içi turist
doluyken sahil güvenlik botunu sürüp, yolcularımızı ve teknelerimizi tehlikeye attı. Kendisiyle ilgili hem Kaymakamlığa hem de İçişleri Bakanlığı’na şikayette bulunduk. Diğer tekne sahipleri ve çalışanları korktukları için konuşamıyor.” 

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın