MENDERES TEHDİT EDİYOR

  • sokerehber
  • 28 Ocak 2012
  • 0

Söke’de Büyük Menderes Nehrinde su seviyesi 6 metre 10 cm’ye ulaşarak tehlike boyutuna ulaştı. Söke’ye bağlı Akçakaya Köyünde Nazmi Küçük adlı vatandaşın evine taşkın su girme tehlikesine karşı evi boşatıldı.

Büyük Menderes Havzası’nın en uç havzasında yer alan Söke Ovasında bu kışta taşan Büyük Menderes Nehri’nin Söke Ovasında oluşturduğu taşkın tehlikesi yerleşim birimlerini de tehdit etmeye başladı. Burunköy, Akçakaya, Kalçık, Nalbantlar köy tarım arazilerinin tamamı su altında kalırken, Akçakaya köyünde su altında ahırlarda bulunan büyük baş hayvanlar sahipleri tarafından başka bölgelere taşındı. Akçakaya Köyünde 18 evin bahçesine su girerken Nazmi Küçük adlı vatandaşın eşyaları su taşkınından komşularının da yardımı ile başka bir alana taşındı.

Söke Ovası Sulama Birliği Başkanı Necdet Özekmekçi büyük menderes taşkınını yaşamak kaderleri olduğunu söyleyerek; “DSİ’nin uzun vadede yapacağı çalışmalarla, havzada yapılacak olan gölet ve barajlarla taşkınlarının önlenebileceği gibi menderes yatağının temizliği ve ıslahı da önemli. Yaklaşık 80 bin dekar tarım arazisi su altında, tek tesellimiz can ve mal kaybına yönelik sıkıntının olmaması” dedi.

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın