OLAY SAVCI KUŞADASI’NDA

  • Alptekin Çınar
  • 5 Temmuz 2011
  • 0

Görev yaptığı Sarıyer Adliyesi önünde sözlü ve ıslıklı tacizde bulundukları iddiasıyla iki kardeşi hapis cezasına mahkum ettiren savcı Aslı Betül Cevizoğlu, Kuşadası’na atandı. Olayın ardından tayin olduğu Malatya’da iki yıl görev yapan Cevizoğlu’nun Kuşadası’ndaki görevine önümüzdeki günlerde başlaması bekleniyor.
İddiaya göre Cumhuriyet Savcısı Aslı Betül Güngör, Sarıyer’de görev yaptığı 6 Temmuz 2009 tarihinde öğle yemeği için dışarıya çıktığı sırada, Arif ve Murat Kara isimli iki kardeşin tacizine ve saldırısına uğramış, zanlılarla adliyelik olmuştu. İddiaya göre Cumhuriyet Savcısı Cevizoğlu, Murat Kara isimli bir gencin önce ıslıklı, sonra sözlü tacizine uğramıştı. Cevizoğlu ise Murat Kara’ya savcı olduğunu belirterek kendisinden şikayetçi olacağını söylemişti. Savcı Aslı Betül Cevizoğlu ile Murat Kara’nın
tartışmasına daha sonra ağabey Arif Kara da katılmış, tartışmanın şiddetlenmesi üzerine de küfür ve hakaret ederek tokat atmıştı. Olayın adliyeye yansıması üzerine açılan dava bir yıl sürmüş ve Murat Kara “taciz”den 2 ay 15 gün, Arif Kara da “kasten adam yaralama” suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırılmış, verilen cezalar bir yıl denetimli serbestlik cezasına çevrilmişti. Cumhuriyet Savcısı Aslı Betül Cevizoğlu ise kararın açıklandığı gün Malatya’ya tayin edilmişti.
Bu arada Savcı Cevizoğlu’na ıslıklı ve sözlü taciz iddiasıyla olay günü gözaltına alınan Arif ve Murat Kara isimli kardeşler, savcının kendilerini polislerle birlikte dövdürdüğünü iddia etmiş, bunun üzerine Cevizoğlu aleyhine 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Savcı Cevizoğlu’nun yargılandığı davada, savcılar, polisler ve vatandaşlar talimatla ifade vermiş, olay tarihinde Sarıyer Cumhuriyet Başsavcı Vekili olan Fazlı Arslanalp’in, “Savcı hanımın o günkü kıyafeti tacizlikti” şeklindeki
yorumu tartışmalara yol açmıştı. Arif ve Murat Kara isimli kardeşlerin şikayeti üzerine 10 yıl hapis istemiyle açılan dava sürerken, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun 2011 Yılı Adli ve İdari Yargı Yaz Kararnamesi uyarınca Kuşadası’na atanan Aslı Betül Cevizoğlu’nun görevine önümüzdeki günlerde başlaması bekleniyor.

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir