OVA DEĞİL DENİZ

  • sokerehber
  • 25 Ocak 2012
  • 0

LEVENT TUNCER - Söke Ovası’nda bu kışta binlerce dönüm arazi sular altında kaldı. Söke Ovası’na yüksek noktadan kuş bakışı bakınca denizi aratmayan görüntüler ortaya çıktı.

Aydın’da etkili olan son yağışlarla birlikte su seviye yükselmeye devam ediyor. Taşkın suları regülatörde 5.82 mt seviyesine gelirken; taşkın suları Söke-Bağarası Karayolu’nu tehdit etmeye başladı. Sular karayolu hizasına gelirken; karayolunun alçak olduğu noktalarda ekipler dolgu çalışmaları yaptı. DSİ ve Karayolları, Söke Ovası Sulama Birliği ekipleri olası büyük su baskınlarına karşı bölgede alarma geçerken taşkın sularının tehdidinde bulunan Bağarası Karayoluna Karayolları ekipleri takviye yaparak güçlendirdi.

Büyük Menderes Nehrinde önceki gün 5.38 metre seviyesinde olan su seviyesinin 24 saat içerisinde 5.82 metreye ulaştığını söyleyen Söke Ovası Sulama Birliği Müdürü Ömer Yıldız; “Son haftalardaki yağışlardan başta Bozdoğan Kemer Barajı olmak üzere bölgemizdeki barajlarda su seviyesinin yükselmesinden barajlardan su bırakılmakta. Bir yandan aşırı yağışlar bir yandan havzamıza düşen yağmurlar Söke Ovasında yatak temizliği yapılmayan Büyük Menderes’te su taşkınlarını tetikledi. Birde yan dere ve çaylardan gelen sular ovamızdaki su seviyesini daha da artırdı. Tek tesellimiz şu ana kadar can ve mal kaybına yönelik sıkıntıların yaşanmaması” dedi.

Söke Ovasında yaşanılan Büyük Menderes Nehri su taşkınlarında Burunköy, Akçakaya, Nalbantlar ve Pamukçular bölgelerinin tamamına yakını su altında kaldı.

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın