ÖZEKMEKÇİ BOMBALADI

  • sokerehber
  • 16 Temmuz 2012
  • 0

  SÖKE BELEDİYE BAŞKANI ÖZEKMEKÇİ’DEN İMAR TADİLATLARI İDDİALARINA CEVAP

 Söke Belediye Başkanı Necdet Özekmekçi geçtiğimiz günlerde MHP’li Belediye Meclis Üyesi Oğuz Eryıldız tarafından ortaya atılan imar tadilatları uygulamaları ile ilgili iddialara düzenlediği basın toplantısı ile cevap verdi. Söke Belediye Meclis Salonunda gerçekleşen basın toplantısında geçen dönem ve yeni dönemden Belediye Meclis üyeleri yer aldı. MHP’li Belediye Meclis Üyelerinden Orhan sadece Zararsız’ın katılması dikkat çekti. CHP İlçe Başkanı Av. Osman Ünsal ve İlçe yöneticilerinin de destek için bulunduğu basın toplantısında Söke Belediyesi daire müdürleri de hazır bulundu.

Suçlama diye nitelendirilebilecek iddiaların sadece kendi şahsına değil, Belediye İmar ve Fen işleri Müdürlükleri ile 2 dönemdir görev yapan meclis üyelerine de yapıldığından toplantıyı yapma gereği duyduğunu ifade eden Söke Belediye Başkanı Necdet Özekmekçi, “Doğruları birinci ağızdan anlatmak gibi görevim var” dedi.

“NAZIM PLANLAR ALKIŞLARLA GEÇTİ”

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın plan yapına ait esaslar ve Nazım İmar Planları ile ilgili bilgiler vererek sözlerine başlayan Söke Belediye Başkanı Necdet Özekmekçi, yapılan imar planlarının Tanrı kuralı olmadığını, gelecek ve günün ihtiyaçlarına göre değişiklerin yapılabileceğini söyledi. Plan değişiklikleri yani revizyon yetkisinin Belediye Meclislerinde olduğunu hatırlatan Belediye Başkanı Necdet Özekmekçi, Söke Nazım İmar Planları’nın 2 Ak Partili, 9 ANAP’lı ve 15 CHP’li meclis üyesinin oy birliği ve alkışlar içinde kabul edildiğini hatırlattı. Kentin anayasası olarak adlandırılan Söke Nazım İmar Planları’nın Aydın-Denizli ve Muğla illerini kapsayan 1/100.000’lik çevre düzeni planlarında eksiksiz işlendiğini de hatırlattı. Başkan Özekmekçi; “Yani biz Nazım İmar Planlarında hatalar yapıyoruz, bizim hatalarımızı Çevre ve Orman Bakanlığı 1/100.000’lik planlarında onaylıyor. Bu planlarda herhangi bir uygunsuzluk yok” dedi. Özekmekçi, planların tüm denetleme sonuçlarında destekleyici notlar aldığını söyledi.

“TALEPLERDE İSME BAKILMAZ”

Herhangi bir vatandaşın belediye yada kamu kuruluşuna talebinde sınırsız haklılığı olduğunu dile getiren Söke Belediye Başkanı Necdet Özekmekçi, “Talepler kanun, yönetmelik çerçevesinde değerlendirilir. Vatandaşın talebi niçin bu talebi yaptığı kurumları ilgilendirmez. Kurumlar bu taleplere yasalar çerçevesinde olumlu yada olumuz cevap vermekle zorunludur. Plan tadilatı ile ilgili vatandaş belediyeye başvurur. Talebi yapanın ismi değil, talebin gerekçesi, haklılığı, kamuya olan yararlılığı önemlidir. Talepler siyasi değil, siyaseten karşıtların yada yandaşların talepleri olarak değil, hısım akraba talepleri değil, vatandaşın ismi hiç düşünülmeden uygulanıp yada uygulanmayacağı konusunda değerlendirilir. Belediyeye gelen talep eğer uygulanabilir talep ise komisyona havale edilir. Meclis içindeki siyasi parti temsilcilerinin yer aldığı komisyon meclise taşır. Meclis kararını çoğunluğa bakarak verir. Meclise çıkan kararlar ertesi gün uygulanacak kararlar değildir. Askı (itiraz) süresi vardır. Söz konusu olan imar tadilatları da ilgili komisyona gitmiş, oy birliği ile kabul edilmiştir. Kurum olarak teklifin kimden geldiğine bakma lüksümüz yok. Başka yerlerde farklı uygulamalar varsa bu bizi ilgilendirmez. Biz uygulamalarımızı bugüne kadar böyle yaptık bundan sonra da böyle yapmaya devam edeceğiz. Bahse konu imar tadilatları da aynı yöntemle kabul edilmiştir. Burada vatandaşın rant alması, rant kaybetmesi bizim için söz konusu değil. Burada kamu ne kadar faydalanacak, Söke’nin gelişimine ne fayda sağlayacak noktasında değerlendirmemizi yapar, kararlarımızı buna göre veririz. Bugüne kadar verdiğimiz kararların arkasındayım. Bu dünyada da öteki dünyada da yaptığım ilerin hesabını vermeye her zaman hazırım. Vicdanım çok rahat” dedi.

İMAR TADİLATLARI DENETLENDİ

Belediyelerin her yıl denetlemelere tabi olduğunu, söz konusu imar tadilatlarının müfettişlerce ve çeşitli meslek gruplarından oluşturulan komisyonca denetlendiğini hatırlatan Söke Belediye Başkanı Necdet Özekmekçi; “2008 Haziran ve 2010 Temmuz sürecini kapsayan tarihlerde tüm imar tadilatlarında mevzuat ve yönetmeliklere uygun hareket edildiği noktasında not düşülmüştür. Plan sürekliliğinin bozulmadığı, sosyal ve teknik donatısının bozulmadığı tespit edildiği vurgulanmıştır. İmar komisyonu tarafından olumlu yada olumsuz kararlarla meclise sunulan kabul edilen yada edilmeyen kararlar yine teftişi gerçekleştirenler tarafından olumlu bulunmuştur” dedi. Olumlu olarak nitelendirilen bu notların açılımının teşekkür olduğunu dile getiren Başkan Özekmekçi, Şaibe varmış gibi gösterilen yollarda değişikliler ile ilgili iddialarda hiçbir haklı gerekçenin olmadığını söyledi.

“AFAKİ RAKAMLARLA YER SATMAM, YASAYI ÖNGÖRÜRÜM”

Söz konusu iddialar arasında yer alan arazi satışlarının düşük değerler üzerinden yapıldığı konusu ile ilgili olarak da açıklama getiren Söke Belediye Başkanı Necdet Özekmekçi, belediyelerin bu türlü yerlerin değerlendirmesini emlak değeri üzerinden yapması gerektiğini söyledi. Başkan Özekmekçi; “Eğer yoldan ihdas yada yer satışı söz konusu ise emlak değerlerinin altında satışın gerçekleşmemesidir. Diyebilirler neden 10 katı, 20 katı fazlasına satmadın. Bizim mevzuat hükümlerine göre yapmamız gereken en azından emlak değerleri üzerinden değerlendirme yapmaktır. Bugüne kadar böyle yaptım. Böyle yapmaya da devam edeceğim. Her ortamda tartışmaya da hazırım. Benim vicdani sorumluluğum bu yerleri afaki rakamlarla değerlendirmek değil, Makul değerler ve yasanın uygun gördüğü koşullarda satmaktır” dedi. Başkan Özekmekçi bu konuyla ilgili de insanların kafasında soru işareti kalacak hiçbir hususun bulunmadığını söyledi.

“ÜZÜLEREK ŞİKAYET EDİYORUM”

MHP’li Belediye Meclis Üyesi harita Mühendisi Oğuz Eryıldız’ın vizeler ile ilgili suçlayıcı iddialarına da cevap veren Başkan Özekmekçi; “Keşke arkadaşımız biraz daha bilgi edinip ve araştırıp açıklama yapsaydı” dedi. Vizeler ile ilgili mevzuatı herkesin temin edebileceğini ancak, mesleğin içinde ve teftiş kurullarının içinde yer alan yada vizelere imza atanların mutlaka bilmesi gerektiğini dile getiren Başkan Özekmekçi; “Anladım ki Belediyemiz bu konuda eğitim açacak, başlatmak zorundayız” dedi. Maalesef mesleğinin gerekliliğini anlatamayan arkadaşlarımız var diyen Söke Belediye Başkanı Necdet Özekmekçi; “İddiada Vize yapılmadı denmiş ve arkasından eklenmiş geçmişe yönelik imza atılmadıysa denmiş. İnsan bir şeyleri söylerken biraz oturacak düşünecek. Biraz araştıracak. Burada suçlama bana değil. Bu konuda onlarca yıldır namusu ile çalışan, görev yapan arkadaşlarımızın suçlanması. Kişileri hedef alarak yapılan suçlamaları doğru bulmuyorum” dedi. Bir mesleği icra eden o mesleğin sıfatında mühendislik taşıyan bilime ve matematiğe dayalı meslek icra eden bir arkadaşımızın konuyla ilgili yönetmelikten dahi haberi yok diyen Söke Belediye Başkanı Necdet Özekmekçi; “Vize zorunluluğumuz olmamasına rağmen vize uygulamasını devam ettirme arzusundayız. 2008 yılında çıkan bu yönetmeliğe rağmen vize uygulamasını sürdürme çabasındayız. Ama anlıyorum ki vize ile ilgili kararımızı yeniden gözden geçirmek zorundayız. Zorunluluk olarak vize sorumluluğumuzun olmadığını söylemek zorundayım” dedi.

“PENCERİNİZİ TEMİZLEYİN”

MHP’li Meclis Üyesi Oğuz Eryıldız’ın yapılan açıklamada kullandığı “Arsız güçlü olunca, haklı suçlu olur” veciz sözünü talihsiz ve anlamı olmayan bir söz olarak değerlendiren Başkan Özekmekçi bir başka söz ile cevap verdi. Arsız ve güçlüyü, haklı ve suçluyu Söke kamuoyuna bıraktığını dile getiren Söke Belediye Başkanı Necdet Özekmekçi; “Baktığınız pencereyi temizleyin, yoksa dışardaki manzarayı kirli görürsünüz. Pencerenizi temizlemezseniz, başkalarının dışardaki manzarayı parlatmasının anlamı yoktur” dedi.

Açıklamasında CHP’li Belediye Meclis Üyesi Abdullah Arıcı’nın istifası ile ilgili konuya girmeyeceğini bu konuda açıklama yapması gerekenin Abdullah Arıcı olduğunu ifade eden Başkan Özekmekçi; “Gerekli olduğu takdirde açıklama yaparız. Şu bilinmelidir ki bu istifa ilk de değil, son da değildir. Abdullah Arıcı’nın öncesinde 2 MHP’li Belediye meclis üyesi de istifa etmiş biri bağımsız kalmayı diğer başka bir partiye geçmeyi seçmiştir. Bu tür istifalar olabilir” dedi. 

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın