Eski Rektör Birincioğlu İlk Kez Hakim Karşısında

  • sokerehber
  • 4 Nisan 2018
  • Yorumlar Kapalı

Aydın’da devam eden FETÖ/PDY davaları kapsamında tutuksuz yargılanan Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) eski Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, ilk kez hakim karşısına çıktı.

Suçlamaları kabul etmeyen Birincioğlu, kendisine komplo kurulduğunu iddia etti. Aydın Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ/PDY silahlı terör örgütü soruşturması kapsamında örgütün üniversite yapılanmasına yönelik operasyonlarda gözaltına alınıp adli kontrol şartıyla serbest bırakılan ADÜ eski Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu’nun yargılanmasına başlandı.

Aydın Gençlik Merkezi Şehit Fethi Sekin Duruşma Salonunda görülen davanın ilk duruşmasına tutuksuz sanık Birincioğlu, avukatı ve tanıklar katıldı. Yapılan kimlik tespitinin ardından Birincioğlu, savunmasını yaptı. Hakkındaki tüm suçlamaları kabul etmeyen Birincioğlu, “FETÖ/PDY ile doğrudan veya dolaylı hiçbir ilişkim olmadı. Üniversitede cemaate sempati duyan olabilir ama Türkiye’deki üniversitelere göre en az olandır.

Ben göreve başladığımda üniversitenin idari yapılanmasında İhale Birimi Şubesi oluşturulmuş. Bu birimin usülsüz işler yaptığını tespit ettim. Soruşturma açıldı ve birim kapatıldı. İhale Şubesi Müdürü Baki Durmuş ve arkadaşları bu birimi keyfi şekilde yönelttiler. Onların yaptığı uygulamayı düzeltmek 3 yıl sürdü. Benim döneminde idari ve akademik olarak 400 kişi işe alındı. Bunlardan sadece 20’si FETÖ soruşturması geçirmiştir. Hakkımdaki asılsız iddialar nedeniyle görevden alındım.

Hakkımdaki iddialar gerçeği yansıtmıyor, bana komplo kurulduğunu düşünüyorum” dedi.Mahkeme Başkanı Erhan Yıldırım, Birincioğlu’na FETÖ elebaşının varisi olarak gösterilen eski Fatih Üniversitesi Rektörü Şerif Ali Tekalan ile görüşüp görüşmediğini sordu. Birincioğlu, Tekalan’la görüştüğünü kabul ederek, “Tüm üniversite rektörleri birbiriyle görüşürler. Benim de kendisiyle bir iki kez telefon görüşmem olmuştur” diye cevap verdi.

Birincioğlu’na firari sanık Sabri Fatih Kurşunlu ve tutuklu sanık Murat Cankurt ile birlikte 2013 yılında gerçekleştirdikleri Amerika ziyaretini hatırlatan Mahkeme Başkanı Yıldırım, “Pensilvanya’ya gittin mi? Hocanın elini öptünüz mü” diye sordu.

Birincioğlu da, “Üç akademisyen olarak Amerika’ya gittik. 5-6 günlük bir gezi oldu. Akademik maksatlı ziyaretlerdi. Ben ABD’de 28 ay kaldığım sürede, ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’nde görev yaptım. Bu ziyarette oradaki tanıdığım hocalarla görüştüm. Pensilvanya’ya ve Fetullah Gülen’in yanına gitmedik” şeklinde konuştu.Mustafa Birincioğlu’nun savunmasını yapmasının ardından tanık beyanlarının dinlenmesine geçildi.

Birincioğlu hakkında tanık olarak ifade veren tutuklu sanık Mustafa Ancın, “Birincioğlu’nun cemaatle bir bağlantısının olduğunu bilmiyorum. 2015 yılında sağlık turizmi konusunda kendisiyle bir görüşmemiz oldu. 2012 yılında beraber Gana’ya gittik. Abdülbekir Kalkan (Tutuklu FETÖ’nün sözde Aydın il imamı) orada bize katıldı. Birincioğlu ile Kalkan orada ilk kez tanıştı. Orada Kalkan’ın rehberliğinde Türk okulunu ziyaret ettik” diye konuştu.

ADÜ’de memur olarak çalışan Ali A. ise, beyanında şu ifadeleri kullandı:“Birincioğlu rektörlüğe başladıktan sonra şahsım adına 40’a yakın soruşturma açıldı. O dönemde soruşturmamı yapanların FETÖ’den dolayı içeriye alınmasından dolayı kumpasa uğradığımı düşündüm. O dönem Baki Durmuş üniversitede görevliydi ve bizim birimin şube müdürüydü.

Baki Durmuş, bana Birincioğlu’nun bizden bir şeyler talep ettiğini ancak kendisinin bu teklifi kabul etmediğini beyan etti.”Tanık beyanlarından sonra Cumhuriyet Savcısı mütalaasını açıkladı. Mahkeme heyeti, mütalaa sonrası tanık beyanlarına istinaden ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan ve eski İhale Şubesi Müdürü Baki Durmuş’un tanık olarak dinlenmesine karar verdi.

Dava, 20 Eylül 2018 tarihine ertelendi.

Geri «
İleri »