SEO Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey!

  • Alptekin Çınar
  • 24 Kasım 2022
  • Yorumlar Kapalı

SEO Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey!

İnternet dünyasına yeni adım atan markaların aklında SEO nedir sorusu bulunuyor. 2010’lu yıllarla beraber popüler hale gelen SEO; Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinin kısaltılmış versiyonudur. İngilizce bilenlerin tahmin edebileceği üzere Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonudur. 

Seo nedir kadar cevabı merak edilen bir diğer soru SEO ne işe yarar sorusudur. Takdir edersiniz ki, Google; hem Türkiye’de hem de dünyada en çok tercih edilen arama motorudur. İnsanlar; ürün ve hizmet aramak adına Google’ı tercih ederler. Bu yüzden, bir internet sitesi için Google arama sonuçlarında ilk sırada olmak bir hayli önemlidir. SEO; tam olarak bunu sağlar. Bir başka deyişle, sıradan bir internet sitesini bile Google arama sonuçlarında en üst sıralara taşıyabilecek türden çalışmalar olarak özetlenebilir. 

SEO Nedir? 

Sanal ortamda popüler olmak isteyen internet sitelerini bu amacına ulaştıracak tek şey SEO çalışmalarıdır. Ürün ve hizmet tanıtımı ve satışı yapmak; bilhassa Covid-19 sonrası dönemde daha da önemli hale geldi. E-ticaret siteleri arasında çok ciddi bir rekabetin olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada, her marka; hedef kitlesine en kısa yoldan erişmek istiyor. Ancak, bunun için e-ticaret sitesinin birtakım özelliklere sahip olması şarttır. SEO çalışmaları; arama motoru dostu bir siteye sahip olmayı mümkün kılar. 

SEO nedir diye merak edenlere ürün ve hizmetlerin tanıtımını yapmak adına gerekli olan çalışmalar bütünü şeklinde cevap verebiliriz. SEO çalışmalarının doğal olması ciddi bir avantajdır. Bunun yanı sıra, hem site içi hem de site dışı SEO çalışmalarına rastlayabilirsiniz. Başta Google olmak üzere arama motorları; internet sitelerinin site içi ve site dışı hususlarda maksimum verimlilik ve uyumluluk kriterlerine sahip olmasını ister. Bu noktada, SEO konusunda uzman olan birisiyle çalışmak şart haline gelir. Bu sayede, hem site içi hem de site dışı optimizasyonlara gereken önem verilir. İnternet sitesi; en kısa sürede hedeflediği konuma gelir. 

Neden SEO’ya İhtiyaç Duyulur? 

Birçok kişi Seo nedir sorusuna cevap ararken bir yandan da SEO’nun neden gerekli olduğunu araştırıyor. Bu noktada, SEO’nun faydalarını şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Her şeyden önce, internet sitesinin ziyaretçi sayısı organik yöntemlerle artar. Bunun yanı sıra, site; Google arama sonuçlarında üst sıralarda bir yer edinir. Ayrıca, söz konusu sıranın kalıcı olduğunu ifade edebiliriz. 
  • SEO çalışmalarının en önemli hususlarının başında anahtar kelime gelir. Hedeflenen ve getirisi yüksek olan bir anahtar kelimede üst sıralara çıkmak ciddi bir avantajdır. SEO uzmanı; sektöre uygun anahtar kelimelerin belirlenmesi ve bu kelimeler üzerinde çalışma yapılması adına faaliyet göstermelidir. 
  • Markalar; SEO sayesinde reklam ve pazarlama faaliyetlerine daha az bütçe ayırmış olurlar. Bunun yanı sıra, SEO’nun geleneksel reklam seçeneklerine kıyasla daha etkili olduğunu söylemeliyiz. 

 

Geri «
İleri »