SÖKE BELEDİYESİ’NDEN SEZONUN İLK KURSU

  • sokerehber
  • 20 Eylül 2011
  • 0

Söke Belediyesi sezonun ve yeni kurs salonlarında verilecek ilk kursunu açmaya hazırlanıyor. Söke Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile açılacak el sanatlarından ‘Tel Kırma’ Kursu için başvurular alınmaya başladı. Kurslara katılmak isteyen vatandaşlar Bedesten Çarşı’nın 2. Katında bulunan Söke Belediyesi’ne ait kurs salonlarına başvurularını yapabilecek. ‘Tel Kırma Kursu’nun hafta içi Salı ve Cuma günleri, 09.00 ile 16.00 saatleri arasında gerçekleştirileceği belirtildi. Kayıtları başlayan ‘Tel Kırma Kursu’nun ilgi görmesi bekleniyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Söke Belediye Başkan Yardımcısı Levent Tuna; “Söke Belediyesi olarak gerçekleştirdiğimiz fotoğrafçılık ve ebru kurslarının yanında ilgi göreceğini düşündüğümüz değişik dallarda da kurslar açacağız. Tel Kırma da bu kurslardan biri olacak. Söke Halk Eğitim Merkezi ile işbirliği içinde açtığımız tel kırma kursunun da diğer kurslarımız gibi ilgi göreceğine inanıyorum. Ayrıca kursa katılanlar belediyemiz tarafından faaliyete geçirilen yeni kurs salonlarımızda rahat bir ortamda çalışma fırsatı bulacaklar. İlgi duyan herkesi kurslarımıza davet ediyoruz” dedi. 

“TEL KIRMA NEDİR?”

Türk kültürünün önemli el sanatlarından biri olan Tel Kırma sanatı ile yapılan el işleri özelikle çeyizlerde olmak üzere günlük yaşamda da kullanılabiliyor. Tel kırma işleme tekniği ile diğer nakış tekniklerinden çok farklı ve görünüşü itibari ile de göz alıcı bir işleme çeşididir. İplik olarak kullanılan tel işleme sonunda el ile bükülerek kırılır. Bu nedenle tel kırma adını almıştır. Levent Tuncer

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın