Söke Enfa Okulları Drama Eğitimi İle Bir Adım Önde

  • sokerehber
  • 13 Haziran 2018
  • Yorumlar Kapalı

Eğitim gören çocukların bilişsel ve sosyal yönden hayata daha verimli hazırlanabilmesi için hem anne babalar hem de eğitimciler büyük çaba içindeler. Çeşitli yöntemlerle çocuklara nasıl daha verimli bir eğitim süreci yaşatabiliriz sorusunun cevabını arayan yetişkinler eğitim süreçlerine bu yöntemler entegre etmenin telaşında.

Son yıllarda öne çıkan ve profesyonel bir yapının eğitim içine sokulması olarak tanımlanabilecek Drama Eğitimi de bu yöntemlerden biri. Yakın zaman öncesine kadar drama eğitiminin sadece tiyatrocuların işi olduğu görüşü hakimken şimdilerde bu eğitim bazı okulların da radarında.

Söke’de faaliyet gösteren ve farklı uygulamalarıyla dikkatleri üzerine çeken Söke Enfa Okulları da bu konuya titizlikle eğilen bir eğitim kurumu olarak göze batıyor.

Okulun drama eğitmeni aynı zamanda Söke’nin yetiştirdiği değerli bir isim olan Uğur Altın. Bir çok ulusal yapımda rol alan ve tiyatroculuk alanında deneyime sahip olan Altın çocuklarda drama eğitiminin önemine vurgu yapıyor.

Çocuk gelişiminin önemli sacayaklarından biri de sanat eğitimidir diyen Uğur Altın drama eğitiminin çocuklara üzerindeki olumlu etkileri ile ilgili şunları söylüyor;

Öncelikle dramanın ne demek olduğunu anlamamız gerekiyor. Drama kabul gören tanımlamalara göre drama edinilmesi gereken bilişsel veya davranışsal yapıların tiyatro ile canlandırılarak kişiye verilmesidir. Yani çocuklara tiyatro oyunu ile bilgi öğretmek de mümkün, davranış değişiklikleri yaratmak da mümkün.

Bir açıdan bakıldığında dramayı oyuna benzetebiliriz. Çocuk ve oyun ise ayrılmaz bir ikilidir. Bu nedenle etrafını, dünyayı ve önündeki konuları anlamaya çalışan çocuğa bunları oyun formatıyla sunabilirsek daha verimli dönüşler alabileceğimize inanırız.

Uğur Altın dramanın çocuklar üzerindeki yararlarını ise şöyle sıralıyor;

Dramada 5 duyu organı birden çok etkili şekilde kullanılır. Bu yüzden çocuk kendini ifade etme konusunda önemli bir kazanım elde etmiş olur

Drama doğası gereği bir oyun olduğu için soyut kavramların öğrenilmesinde büyük etkisi olan bir yöntem haline gelebilir.

Çocuğun hayal dünyasında büyük etkiler yaratır. Hayal gücü ise bir çok buluşun ve üretimin kaynağında olan dürtü mekanizmasıdır.

Çocuklarda estetik duygusunu, empatik düşünmeyi ve eleştirel yaklaşımı körükler. Çocuk iyi-kötü, doğru-yanlış, güzel-çirkin gibi kavramları daha objektif bir şekilde algılar ve ona göre tepkiler verir.

Genellikle bir grup etkinliği olan drama çocukların birbirleriyle olan ilişkilerini ve sosyal bağlarını da güçlendirir. Ayrıca çocukların çok güçlü bir duygusal altyapı geliştirmelerine olanak sağlar.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Söke Enfa Okullarının kurucusu Eğitimci Fatih Beyazoğlu da okullarında drama konusuna çok önem verdiklerini belirtiyor. Söke’de tiyatro grubu olan tek okuluz diyen Beyazoğlu bu grubun bir çok ulusal yarışmalara katıldığını ve önemli başarılar elde ettiğini ifade ediyor.

Katıldıkları ulusal çaptaki yarışmalar ve etkinliklerde Söke’nin de adının geçmesinin kendilerini gururlandırdığını belirten Eğitimci Fatih Beyazoğlu velileri drama eğitimi ile ilgili bilgi almak için okuluna bekliyor

Bilgi için: Söke Enfa Okulları 0 256 513 14 53

Geri «
İleri »