Söke Enfa Okullarından Yaz Tatili Önerileri

  • sokerehber
  • 7 Haziran 2018
  • Yorumlar Kapalı

Söke’de faaliyet gösteren ve bir çok özelliği ile farklı bir yapıda olan Söke Enfa Okulu rehber öğretmeni Hayriye Kandil çocukların daha verimli bir yaz tatili geçirmeleri için ailelere önerilerde bulundu.

Çocukların yeni bilgiler edinmesini sağlamanın veya hali hazırda öğrendiği bilgileri tekrar etmesinin yanı sıra farklı aktiviteler içinde olması da gerekiyor.

Yaz tatili, öğrencilerin fazlasıyla yoruldukları bir eğitim-öğretim sezonunun ardından dinlenebilmeleri ve enerji toplayarak yeni seneye motive olabilmeleri için bulunmaz bir fırsat niteliğinde. Ancak tatil ve boş zaman kavramlarının bir araya gelmesi çocukların edindikleri bilgilerin de unutulması anlamına gelmemeli. Yapılan araştırmalara göre yaz tatilinde zaman zaman konu tekrarlarının yapılmaması bitirilen yılda öğrenilen bilgilerin yüzde 80’inin unutulmasına neden oluyor.

Ayrıca yaz sezonunda hiç kitap okunmaması da çocukların okuma ve anlama hızlarını düşürüyor. Hem dinlenmesi ve eğlenmesi hem de öğrendiklerini unutmaması için çocuklara dengeli ve planlanmış bir tatil programı sunmaktan geçiyor.

Bu noktada ailelerin karşısına çıkan önemli bir soruyu Söke Enfa Okulları’ndan Hayriye Kandil cevaplıyor. Verimli bir tatil nasıl olmalı?

İşte veliler için 4 altın öneri;
Çocuklarınızla mutfağa girin ve yemek yapın

Çocuğunuzun motor becerileri ve el-göz koordinasyonunu sağlamanın güzel ve keyifli yollarından biri de ona mutfakta görev vermenizdir. El-göz koordinasyonunun gelişmesi çocuğun beyninin sol kısmının gelişmesine katkı sağlıyor ki bu da matematik başarısının artmasını sağlar. Ayrıca akşam sofraya konan yemeğin “beğenilmesi” çocukta “başarabildim” duygusunu körükler ve bu da beynin sağ bölümünde olumlu kimyasal tepkimelere neden olur. Yani basit bir mutfak etkinliği ile bir taşla iki kuş vurma şansını yakalayabilirsiniz.

Spor ve Fiziki Aktiviteleri Kesinlikle Göz Ardı Etmeyin

Gelişme çağındaki çocuklar üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar göstermiştir ki gelişim çağındaki çocukların günlük 40-50 dakika sürelerde fiziksel aktivite veya spor yapmaları onların sayısal becerilerine olumlu etki ediyor. Spor sırasında salgılanan endorfin ve serotonin hormonları çocuğun mutlu ve başarılı hissetmesini sağlıyor. Spor sırasında arkadaşlarıyla girdiği ilişkilerle de sosyal yönü gelişiyor.

Dozunda Teknoloji Faydalıdır

Çocuğunuzu teknolojiden (tablet-cep telefonu-bilgisayar vb.) mümkün olduğunda uzak tutmanız büyük faydalar sağlayabilir. Onunla sizin çocukluğunuzda oynadığınız oyunları oynayabilir bu oyunları öğretebilir ve arkadaşlarıyla oynamasını sağlayabilirsiniz. Bu tür aktiviteleri gören çocukları kendiliğinden teknolojiden de uzaklaşacaktır. Çünkü insan doğası gereği hareket etmek zorunda olan bir canlıdır. Genlerinde hareket etme güdüsü olan bir canlı teknolojiden “mecburen” hoşlanıyor. Deneyin ve görün.

Günde En Az 30 Dakika Kitap Okuyun

Lütfen başlığa dikkat. Okutun değil. Okuyun. Yani tüm ailenin bir arada kitap okuduğu okuma seansları düzenleyin. Hep birlikte bir kitap alın ve sadece 30 dakika okuyun. Çocuğunuzun kendi seviyesine uygun kitapları okuması hem okuma becerilerini geliştirecek hem anlama düzeyini yükseltecek hem de sınavlarda karşısına çıkacak olan soruları daha net şekilde çözebilmesine yardım edecektir. Bu yüzden çocuklarınıza kütüphane alışkanlığı kazandırın. Para ile satın almak bir çözüm olsa da kütüphane havasını çocuğunuza solutmanız ayrı bir katkı yapacaktır. Kitaplardan çabuk sıkılan çocuklar için de aylık dergiler iyi bir alternatif olabilir.

 

Kurucu Fatih Beyazoğlu: Yaz Okulunda İddialıyız

Yaz okulları konusunda da iddialı bir programa sahip olan Söke Enfa Okulları kurucusu eğitimci Fatih Beyazoğlu da tüm Söke’lileri bu zengin içeriği deneyimlemeye çağırıyor.

Beyazoğlu konu ile ilgili “okul öğrencisi olsun olmasın tüm çocuklarımızı dopdolu içeriğimiz ile yaz okullarımıza bekliyoruz. Haftanın 5 günü Yüzme, Drama, Çini&Seramik, Resim, Müzik, Kodlama, Robot, Bocce, Dart, Satranç, Zeka Oyunları, Voleybol, Futbol, Dans, Jimnastik gibi bir çok programın yer aldığı yaz okullarımız çocukların keyifli vakit geçirirken yeni bilgiler edinmelerini sağlıyor.” dedi.

Bilgi İçin 0 256 513 14 53 arayabilirsiniz.

 

Geri «
İleri »