Söke Garnizon Eski Komutanına Müebbet

  • sokerehber
  • 28 Şubat 2018
  • Yorumlar Kapalı

Denizli’de görülen davanın gerekçeli kararı açıklandı. Sözkonusu davada eski Garnizon ve 11. Komando Tugay Komutanı tuğgeneral Kamil Özhan Özbakır ile eski Söke Garnizon Komutanı albay Erol Akman’ın ağırlaştırılmış müebbet, eski 4 subayın da müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesince hazırlanan 521 sayfalık gerekçeli kararda, iddianame, sanık savunmaları, tanık beyanları ve duruşma savcısının esas hakkındaki mütalaasına yer verilirken, delillerin değerlendirilmesi ve gerekçe bölümünde, anayasayı ihlal suçunun tüm unsurlarıyla gerçekleştiğine dikkat çekildi.

İşte o karardan bazı satırlar;

“Darbe girişimi, doğrudan anayasal düzeni ortadan kaldırma amacına yönelik somut bir darbe teşebbüsüdür.”

Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) sızmış FETÖ/PDY mensupları ile bu örgütsel faaliyeti destekleyen bazı askeri personel, “Türkiye Cumhuriyeti devletinin anayasal düzenini cebir ve şiddet kullanarak değiştirmeyi” amaçlamıştır.

TSK içerisindeki FETÖ/PDY üyeleri tarafından, üstlenilen kamu görevleri kötüye kullanılarak gerçekleştirilmiştir.

Örgütsel koordinasyon veya iştirak iradesi gereği ve iş bölümü doğrultusunda, bulunduğu mahal ve konuma uygun, amaca hizmet ederek katkı sunan icrai harekette bulunanların icra aşamasına geçerek, amaç suç yönünden somutlaştığı ve elverişliliğinde tartışma bulunmayan bu fiilin üzerinden müşterek hakimiyet kurdukları sabittir. Bu nedenle iştirak konusunda Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 37. maddesi kapsamında sanıkların ‘doğrudan fail’ olduklarının kabulü gerekmiştir.

“Failin fiil hakkındaki bilgisi iştirak iradesini sağlamaya yeterli değildir. Darbeye teşebbüs suçundan mahkumiyetine karar verilen sanıklar Avşin Yapar, Erol Akman, Kamil Özhan Özbakır, Ziver İnci, Oğuz Ay ve Muhammet Ekinci’nin ‘Yurtta Sulh Konseyi’nce gönderilen ‘sıkıyönetim direktifi’ne ekli listede, sanık Özbakır’ın ‘sıkıyönetim komutanı’ olarak atanmış olmasının tek başına bu suça iştirak olarak kabul edilmesi mümkün olmamakla birlikte ‘sıkıyönetim direktifi’ emrini alan sanıkların bu emir doğrultusunda ve anayasal düzeni ortadan kaldırmaya yönelik amaca hizmet, Türkiye Cumhuriyeti devleti ve TSK’ye ait araç ve gereçleri kullanma, TSK’nin otoritesini kullanarak aslarına emir verme, TSK’nin teamüllerine aykırı faaliyetlerde bulunma şeklinde gerçekleşen fiillerinde, birlikte suç işleme kararına bağlı olarak suçun icrai hareketlerinin birlikte gerçekleştirilmesi ve dolayısıyla fiilin icrası üzerinde müşterek hakimiyet kurdukları anlaşıldığından suça iştirak ettiklerinin kabulü gerekir.”

Dava

Denizli 11. Komando Tugay Komutanlığı ile Söke’de bulunan 11. Komando Tugay Komutan Yardımcılığından 550 asker, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı “motorlu intikal eğitimi” adıyla Ankara’ya uçakla nakledilmek üzere Çardak Havaalanı’na gitmişti. Gözaltına alınan 40’ı tutuklu 64 sanık hakkında Denizli Cumhuriyet Başsavcılığınca “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya, TBMM ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek ve FETÖ’ye üye olmak” suçlarından dava açılmıştı

Geri «
İleri »