SÖKE KADIN MECLİSİ DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ’NÜ UNUTMADI

  • sokerehber
  • 2 Aralık 2011
  • 0

LEVENT TUNCER - Söke Kent Konseyi Kadın Meclisi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde Söke’de yaşayan engelli vatandaşlarla bir araya geldi.

Kadın Meclisi Engelliler Çalışma Grubu Başkanı Sevinç Barlas tarafından yapılan açıklamada; toplumun 9 milyonunu engellilerin oluşturmasına rağmen, yolda, sokakta, park ve alışveriş merkezlerinde engellilere pek rastlanılmadığını söyledi.

Eçşitli nedenlerle yaşantılarını kısıtlayan engellilerin toplumla yeterince bütünleşemediklerini belirten Sevinç Barlas; gelişmiş ülkelerde olduğu gibi yollar, binalar, ulaşım araçları ve çalışma koşullarının engelli yada engelsiz ayrımı yapılmada erişilebilir olarak düzenlenmesi gerektiğini dile getirdi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle tüm halka seslenen Söke Kadın Meclisi Engelliler Çalışma Grubu Başkanı Sevinç Barlas; “Engellilerimizin tüm haklardan yararlanabileceği, herkes gibi yaratan, üreten, bireyler haline gelebileceği, engelsiz bir dünya yaratmak için sizleri yanımızda görmek istiyoruz. Biliyoruz ki toplumla harekete edersek, toplumun desteğini alabilirsek aşamayacağımız engel kalmayacaktır” dedi.


ENGELLİLER KÖYÜ’NE GEZİ

Söke kent Konseyi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Söke Kadın Meclisi, Kuşadası Kirazlı yolu üzerinde bulunan engelliler Köyü’ne gezi düzenledi. Söke’de faaliyet gösteren Kıryarlar ve Ege Değişim Engelliler Merkezlerinden katılımcıları da yanlarına alarak gittikleri Engelliler Köyü’nü ziyaret eden Sökeli Kadınlar, köyde rehabilitasyon hizmeti alan engellilerle keyifli bir gün geçirdi. Merkezin faaliyetleri ile ilgili bilgi edindiklerini belirten Söke Kadın Meclisi başkanı Hatice Sarınç; “Engellilerin imkanlar yaratıldığında neler üretebildiklerini biliyorduk Ancak Kuşadası’ndaki merkezi ziyaretimizde bunu kendi gözlerimiz ile görme fırsatımız oldu” dedi.

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın