Söke Ovasında Halkalı Şahin Bulundu

  • sokerehber
  • 21 Aralık 2018
  • Yorumlar Kapalı

Ekodosd Açıklaması;

Özgürlüğün ve gücün simgesi olarak geçmiş uygarlıkların sembolü olan yırtıcı kuşlardan biri de şahindir.
Şahinlerden biri Söke Ovası’nın ortasında bir araç tarafından çarpılarak ölmüştür. Yoldan arabasıyla geçmekte olan veteriner Mehmet Ali SAKALLI, şahinin ayağında halka görünce, yerinden alarak EKODOSD yönetim kurulu üyesi Abdullah KAVAK’a teslim etmiştir.

Halkanın üzerindeki bilgileri, Ankara’da Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Yaban Hayatı Dairesi’nde uzman olarak çalışan Burak TATAR’a gönderdik.

Yapılan tespitlerde, şahinin geçtiğimiz Haziran ayı içinde Nazilli’de kanadından yaralı olarak bulunduğu ve Adnan Menderes Üniversitesi Veterinerlik Fakültesine getirildiği, kırık kanadına gerekli müdahalelerin yapıldığı bildirildi.
Üniversitenin Kanatger bölümünde iyileşme süreci tamamlandıktan sonra, Tarım ve Orman Bakanlığı Manisa 4. Bölge Müdürlüğü’nden Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürü Hasan PAŞALI ve Ebru TONG’la birlikte halkalaması yapılarak doğaya salındığı söylendi.

İlk vakasından Veterinerlik Fakültesi’ndeki müdahaleyle kurtulan Şahin, ikinci kaza da ne yazık ki ölmüştür. Şahine takılan halka sayesinde neden halka takıldığını, salındığı alandan ne kadar uzağa gittiğini, nerelerde beslendiğini, ne kadar yaşadığı gibi bilgileri öğrenebiliyoruz. Doğada buna benzer halkalı ya da yaralanmış kuşları görenlerin bilgi vermesi halinde, hem kurtulmasını hem de kayıt altına alınmasını sağlayacaklardır.

Yırtıcı kuşların günümüzde yaşam alanları olan doğal ekosistemler oldukça azalmakta, tarımda kullanılan ilaçlar nedeniyle birçoğu yaşamını yitirmektedir. Bazen de güvercinleri ve kümes hayvanlarını avladıkları gerekçesiyle bilinçsiz kişiler tarafından vurulduğu görülmektedir. Şahin gibi yırtıcılar aslında çiftçilerin düşmanı olan fare gibi zararlı hayvanları avlayarak, çoğalmalarını önlerler. Doğal dengenin sağlıklı bir şekilde devam etmesi için yırtıcı kuşlar çok önemli olup, mutlaka korunmalıdır.

Geri «
İleri »