SÖKE OVASINDA ORGANİK GÜBRE ZAMANI

  • sokerehber
  • 1 Mayıs 2012
  • 0

Facebook’tan Takip Etmek için Tıklayın

Twitter’den Takip Etmek için Tıklayın

Haber: Hamdi Akgül
Geçtiğimiz sezon Söke Ovası’nda denenen ve çoraktan dönme tarlalarda dahi % 30 verim artışı ve kalitede iyileştirme sağladığı görülen organik sertifikalı doğal leonardit gübre, bu yıl da çiftçinin göz bebeği olma yolunda. Dekara 50 kg. toprakaltı 50 kg. ara gübre olarak kullanılan Organik Toprak Düzenleyici Charima Plus Doğal Leonardit Gübre, kimyasal gübrenin 3 / 1 oranında azaltılmasıyla kullanılıyor.
Geçen yıl 1100 adet zeytin ağacında ve 150 dönüm pamuk arazisinde kullanılan Charisma Plus leonardit gübresinin üründe % 30 artış sağlaması üzerine çiftçinin ilgisini çekmeyi başardı. Geçmiş yıllarda mevsim normallerinde dekarda 600 kg. pamuk verimi elde edilirken, aynı arazilerde verimin 450 kg.’a kadar düştüğünü ifade eden çiftçilere, organik sertifikalı doğal leonardit gübre kullanmalarını öneren Beyoğlu Gübre Aydın Bölge Bayii Aydın Organik Tarım Söke İşletmesi Sahibi Aydın Garip, Söke Ovası’nda topraktaki organik düzeyinin ppm düzeyine gerilediğini yani 10’da 1’lere gerilemesinin çiftçiyi endişelendirdiğini kaydederek, Söke Ziraat Odası’nı bir an önce tedbir çalışmalarını başlatması için göreve çağırdı. Cumhuriyet Mahallesi Muradiye Caddesi’ndeki işyerinde çiftçileri aydınlatıcı toplantılar yapan Aydın Garip, “Tarımsal üretimde kullanılan kimyasalların (ilaç, gübre gibi) olumsuz etkilerinin insan ve toplum sağlığı üzerindeki zararları artarak kendini hissettirmeye başlamıştır. Tüm bu olumsuz etkilerin ortadan kaldırılması amacıyla kimyasal gübre ve tarımsal savaş ilaçlarının hiç ya da mümkün olduğu kadar az kullanılması, bunların yerini aynı görevi yapan organik gübre ve biyolojik savaş yöntemlerinin alması temeline dayanan Ekolojik Tarım Sistemi geliştirilmiştir. Avrupa Birliği tarafından konvansiyonel tarıma alternatif olarak kabul edilmiştir. Organik Tarım, ekolojik sistemde hatalı uygulamalar sonucu kaybolan doğal dengeyi yeniden kurmaya yönelik, insana ve çevreye dost üretim sistemlerini içermekte olup, esas olarak sentetik kimyasal tarım ilaçları, hormonlar ve mineral gübrelerin kullanımını yasaklaması yanında, yetkili kurumların onayladığı organik gübreleme, münavebe, toprağın muhafazası, bitkinin direncini artırma, doğal düşmanlardan faydalanmayı tavsiye eden, bütün bu olanakların kapalı bir sistemde oluşturulmasını öneren, üretimde sadece miktar artışının değil aynı zamanda ürün kalitesinin de yükselmesini amaçlayan alternatif bir üretim şeklidir” diyor.
Çiftçilerimizin geçen sezon denenen, ürün miktarında artış ve kalite yükselmesini sağlamada başarı elde edilen tarım arazileri hakkında bilgi edinmeleri, hem de yeni tarlalarda uygulanacak organik sertifikalı leonardit gübre kullanımını yakından görmelerini isteyen Aydın Garip, gerek işyerine gelen, gerekse 0 256 512 10 49 ve 0 532 385 28 24 nolu telefonlardan kendisini arayan çiftçilerimize yardımcı olmaya hazır olduğunu söyledi.

LEONARDİT NEDİR ?
Leonardit, yüksek oranda Humik Asitler ile karbon, makro ve mikro besin elementleri içeren, kömür düzeyine ulaşmamış tamamen doğal organik maddedir. Oluşumu milyonlarca yıl öncesi bitki ve hayvan kalıntılarının sıcaklık, nem, basınç, oksidasyon ve çok özel jeolojik şartlar gerektirdiğinden tabiatta nadir olarak bulunur ve kalitesi bölgeden bölgeye değişiklik gösterir. İçerdiği yüksek oranda humik asitlerden dolayı önemli bir ekonomik değere sahiptir.

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın