Söke Un Ulusoy İle Büyüyecek

  • Alptekin Çınar
  • 12 Ekim 2022
  • Yorumlar Kapalı

 

Un sektörünün perakendedeki lideri Söke Un, yapılması planlanan unlu mamuller üretim tesisiyle Türkiye’nin bu alandaki önemli tesislerinden birine sahip olacak. Söke Un fabrikasında 12 Ekim Çarşamba günü yapılan basın toplantısında açıklama yapan Söke Un Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Eren Günhan Ulusoy, Söke Un’u halka arz etmeyi planladıklarını belirtti. Ulusoy, halka arz için hazırlıklarını tamamladıklarını başvuruyu yaptıklarını dile getirirken; açacakları unlu mamuller üretim tesisiyle unlu mamuller sektöründe de büyümeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Türkiye’nin ilk paketli unu ve en bilinen un markası olan Söke Un’un, baklavalık ve böreklik, yufkalık, sert buğday, geleneksel gibi pek çok ürün çeşidi bulunuyor. 1963’den beri üretim yapan ve her 10 kişiden 9’unun memnuniyetle kullandığı Söke Un, 2015 yılından beri İngiliz menşeli özel sermaye fonu Mediterra Capital Partners tarafından yönetiliyordu. Tamamen iç pazara yönelik üretim yapan Söke Un, 11 Ocak 2022 tarihinde Türkiye’nin en büyük gıda şirketlerinden Ulusoy Un tarafından satın alınmıştı. Aydın Söke ve Ankara Sincan’daki 2 fabrikasıyla günde toplam 1.440 ton üretim kapasitesi bulunan Söke Un’un yeni hedefleri hakkında bilgi paylaşmak adına 12 Ekim Çarşamba günü Söke Un Fabrikasında basın toplantısı düzenlendi.

Söke Un Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Eren Günhan Ulusoy, “Ulusoy Un, Borsa İstanbul’da işlem gören tek un firması. Tabii bu geçici. Çünkü burada bugün size Söke Un’un da halka arz olacağının müjdesini vermek istiyorum. Biz bu yola çıktık çünkü 1969 yılından bu yana Ulusoy Un da aynı yollardan geçmiş bir aile şirketi. Her iki firma da kendi bölgelerine, ülkemize, istihdama, üretime katkı sağlıyor. Bunun sürekliliğini sağlamalıyız. Bizim burada yol haritamız, halka arz, unlu mamuller üretim tesisi, depolama alanlarının artırılması ve yenilenebilir enerji olacak. Ulusoy Un’daki tecrübemizi Söke Un’a taşıyacağız. Söke Un, bu ilçenin adını taşıması nedeniyle bölgenin önemli bir sembolü. Ben bu kapıdan içeriye girince ayrı bir ruh hissediyorum. Bizim sorumluluğumuz köklü geçmişi geleceğe taşımak. Bir aile şirketi olarak kurulup, Aralık 2014 tarihinde halka arz olan Ulusoy Un için Söke Un’un satın alınması yeni bir dönemi de başlattı. Her iki şirket de Türkiye’nin ilk ve ikinci 500 büyük sanayi şirketi arasında bulunuyor. Söke Un, Mediterra Capital Partners’a geçtiğinden beri takibimizde olan bir şirketti. İki aile şirketinin artık birlikte yürüyor olması kendi alanlarındaki gücü pekiştirecektir. Söke Un, perakende pazarının en önemli oyuncularından biri. Türkiye’nin tüketici nezdinde en çok bilinen markası Söke Un’un, unlu mamuller sektöründe de Türkiye’nin en bilinen markası olmasını istiyoruz. Bunun için de 2023 yılında hayata geçirmeyi hedeflediğimiz unlu mamuller üretim tesisinin, Türkiye’nin bu alandaki büyük tesislerinden biri olmasını hedefliyoruz. Üreteceğimiz ilk ürün grubunun kurabiye ve unlu atıştırmalıklar olmasını planlıyoruz. Bunun için de demo tesisimizi tamamlayıp ürün pişirme denemelerine başladık” dedi

 

Geri «
İleri »