SÖKE YÜRÜDÜ

  • sokerehber
  • 3 Ekim 2012
  • 0

Söke’de Sağlık Bakanlığı’nın Obeziteyle mücadele kampanyası kapsamında “Sağlık için 10 Bin Adım” yürüyüşü yapıldı.
Dünya Sağlık Örgütü’nün fiziksel aktivitenin sağlık açısından önemini vurgulamak amacıyla ilan ettiği 3 Ekim Dünya Yürüyüş Günü, Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan obeziteyle mücadele kampanyası kapsamında Türkiye çapında da etkinliklere sahne oluyor. Bu kapsamda Söke Sağlık Grup Başkanlığı’nın organizesi ile “Sağlık için 10 Bin Adım” yürüyüşü yapıldı.

Söke’nin Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayan yürüyüşe İlçe Kaymakamı Mehmet Demirezer, Söke Sağlık Grup Başkanı Dr. Ersev Kuyucu, İlçe Emniyet Müdürü Aydın Düzalan, Söke fehime Faik Kocagöz Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Nevzat Önen, sağlık kuruluşları ve toplum sağlığı personeli ile Söke Sağlık Meslek Lisesi’nden öğrenci grubu katıldı. İlçenin Dere Caddesi, İstasyon Caddesi ve Kavakdibi Caddesi’ni takip eden yürüyüş başladığı Cumhuriyet Meydanı’nda son buldu.

Yürüyüşün ardından Söke Toplum Sağlığı Merkezi’nden Ebe Gülcan Durukan açıklama yaptı. En büyük sağlık sorunlarının esas kaynağının günlük hayatta giderek azalan fiziksel aktivite ve bozulmuş beslenme alışkanlıklarının oluşturduğunu belirten Gülcan Durukan, bunun soncu olarak dünya çapında obezite ve bağlı olarak oluşan hastalıkların salgın haline geldiğini söyledi. Ebe Durukan açıklamasında; “Kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, yüksek kolesterol, solunum hastalıkları, eklem hastalıkları ve bazı kanser türleri obezite ile doğrudan ilişkili hastalıklardan bazılarıdır. Bugün dünya nüfusunun çoğu yetersiz fiziksel aktivite yapmaktadır. Sağlığımız için bir hediye olabilecek yürüyüş en kolay uygulanabilir, ekonomik ve zahmetsiz bir fiziksel aktivitedir. Sağlık için 10 Bin adım atılmalıdır. Vücutta yağ yakımının olabilmesi için yürüyüş en az 45 dakika olmalı ve yürürken ulaşabildiğimiz en hızlı tempoda yürünmelidir. Fiziksel aktivite alışkanlığını teşvik etmek, toplumun obezite ile ilgili bilgi düzeyini arttırmak amacıyla her yıl 81 ilimizde 3-4 Ekim “Dünya Yürüyüş Günü” Haftası çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Unutmayalım haraketli yaşam, sağlıklı yaşamdır” dedi.

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın