Söke Ziraat Odası Açıkladı: %50 Hibe Var

  • sokerehber
  • 13 Aralık 2017
  • Yorumlar Kapalı

Söke Ziraat Odası, Kırsal kalkınma destekleri nezdinde bireysel sulama sistemlerine desteklemeler ile ilgili bir açıklama yayınladı;

 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Tebliğe göre, tarla içi damla sulama , tarla içi yağmurlama sulama , tarla içi mikro yağmurlama sulama , tarla içi yüzey altı damla sulama, lineer ve ya center pivot sulama, tamburlu sulama , güneş enerjili sulama sistemleri kapsamında, güneş paneli, pompa, filtre, kontrol ünitesi, ana ve yan dallara ait borular, bağlantı ekipmanı ,vanalar, damlatıcılar ve yağmurlama ekipmanlarının kurulumunda 1 milyon lirayı aşmamak şartıyla uygun bulunan başvurulara üreticilerin yapmış olduğu yatırımın %50 ‘si hibe desteği verilecektir.

Ayrıca su kaynağından araziye kadar olan su iletim harcamaları toplam maliyetin %20 ‘sini geçmemesi ve güneş enerjisi sulama sisteminin de toplam maliyetin %50 ‘sini geçmemesi gerekmektedir . Geçtiği durumda artan kısmı yatırımcı tarafından karşılanacaktır.

Hibeden yararlanmak isteyen üreticilerimiz kendi arazilerini veya en az 3 yıl kiraladıkları arazileri, Çiftçi Kayıt Sistemine kaydettirmiş olması şartıyla,1 Ocak 2018 tarihinden itibaren 2 ay boyunca Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl müdürlüklerine dosyalarını elden teslim ederek yapması ve

https://edys.tarim.gov.tr/tarim/onlinebasvuru.aspxadresinden online başvuru yaparak kayıt numarası alması gerekmektedir. Modern basınçlı sulama sistemlerinin kullanımının üreticilerimiz tarafından yaygınlaştırılması , bu sayede , daha kaliteli ve pazar ihtiyacına uygun yetiştiricilik yapılması gerekmektedir.

Geri «
İleri »