SÖKE ZİRAAT ODASI UYARDI

  • sokerehber
  • 6 Mart 2012
  • 0

LEVENT TUNCER-AYDIN (İHA)- Söke Ziraat Odası Başkanı Kemal Kocabaş yaptığı basın toplantısında pamuk üreticilerinin hükümetten taleplerini dile getirdi.

Pamuk fiyatlarındaki düşüş, üreticilerin pamuktan kaçışı, pamukta ithalatın kısıtlanması gibi konulara değinen Söke Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kocabaş, pamukta destekleme miktarının üretici tarlaya girmeden hemen açıklanması gerektiğini vurguladı. Kemal Kocabaş, pamuk destekleme prim miktarının en az 60 Krş. Olması gerektiğinin altını çizdi.

“PAMUK FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞ ENDİŞELENDİRİYOR”

Üreticilerin Pamuk ekimi için tarlalarını hazırlamaya başlayacağı bu günlerde pamuk fiyatlarındaki aşırı düşüşün endişe yarattığını belirten Ziraat Odası Başkanı Kemal Kocabaş; “Üretimdeki en önemli girdilerimiz olan mazot, gübre, zirai ilaç, sulama suyundaki fiyat artışlarını üst üste koyduğumuzda pamuk ekme ya da ekmeme arasında kararsızlık yaşamaya başladık. TUİK rakamlarına göre Türkiye’de 2011 yılında 980.000 ton lif pamuk bekleniyor. Tohum firmalarının bir araştırmasına göre Türkiye’deki pamuk ekim alanlarında %40 azalma olacağı sonucu çıktı. İplikçinin lif ihtiyacının 1 milyon 350 ton olduğu biliniyor. Bu durumda lif pamuk üretimi yaklaşık 400.000 tona düşecektir. Aradaki yaklaşık 1 milyon ton lif pamuk yine ithalatla mı karşılanacak? Bu denenen bir avuç ithalatçının çıkarlarına hizmet eden bir tutum değil mi?  Bu politikanın pamuk üreticisini, çırçırcıyı, yerli iplik üreticisini yok etmeye başladığı görülmüyor mu?” dedi.

“PAMUKTAN MISIRA KAÇIŞ VAR”

Hükümetin pamuk ithalatı kapısını ardına kadar açtığını, çiftçinin pamuk ekmekten giderek kaçtığını dile getiren Kemal Kocabaş; “Bu durumun bir başka kanıtı, araştırmalara göre önümüzdeki yıl mısır miktarının 3.4 milyon, tondan 5 milyon tona çıkacağı öngörüsü. Bu araştırma pamuk ekim alanlarının azalmasıyla ilgili öngörüyü destekliyor. Bilindiği gibi pamuktan kaçan çiftçi mısıra yükleniyor. Mecburiyetten” dedi.

“PAMUK İTHALATINI SINIRLANDIRIN”

Günlerdir kamuoyuna seslendiklerini konuyla ilgili Söke Ticaret Borsası Başkanı Bertan Balçık’ın da Aydın-Nazilli Ticaret Borsasıyla birlikte yaptığı toplantıda feryat ettiğini dile getiren Kemal Kocabaş; “ABD kaynaklı, pamuk ithalatı için tahsis edilen 2 yıl vadeli GSM-102 kredisinin kendilerine tehdit olduğunu söylerken şunları ilave etti; haksız rekabete sebep olan cari açığı kamçılayan, yabancı devletlerin kendi mallarını pazarlamak için kullandıkları bu tip fonların acil olarak durdurulmasını istedi. Bizde aynı görüşteyiz. Geçen hafta sizlere bir açıklama yapmıştım. Artık sesimiz duysunlar istiyoruz, pamuk fiyatlarının bu kadar düşmesinin nedeni sınırsız, vergisiz pamuk ithalatıdır. Tekstilci bilsin ki, bizim için GSM kredileri demek Amerikan çiftçisine destek olmak demektir. Bu aynı zamanda sektörün kendi ayağına kurşun sıkması anlamına da geliyor. İzmir Ticaret Borsasında alış ve satışlarda uygulanan seanslarda işlemsiz satışlar açıklanmakta. İşlem olan ürünlerin fiyatını çiftçimiz borsada öğrenememektedir. Bu durumun önüne geçilmesi gerekmektedir. Hükümetimize sesleniyorum! Pamuk ithalatına aynen kumaşta iplikte hazır giyimde olduğu gibi %25 vergi koyun. Ya da pamuk ithalatını sınırlandırın yoksa çok yakındığımız cari açık daha da açılmaya, milyarlarca dolar dövizimizin dışarı çıkmaya devam edecek, ezilen Türk çiftçisi olacak” dedi.

“PAMUKTA PRİM EN AZ 60 KRŞ OLMALI”

2012-2013 sezonu diğer ürünlerle birlikte pamuk destekleme priminin hemen açıklanmasını isteyen Söke Ziraat odası Yönetim Kurulu Başkanı kemal Kocabaş açıklamasında; “Bu prim miktarının en az 60 krş. olarak açıklamanızı bekliyoruz” dedi.

“SON KEZ UYARIYIYORUZ”

Açıklamasında “Son kez uyarıyoruz” diyen Kemal Kocabaş; “ Şuan da üreticimizin elinde satamadığı mallar bekliyor. Piyasada yaprak kımıldamıyor. Çiftçi dip yapan fiyatlardan hayal kırıklığına uğradı. Daha öncede aynı durumu yaşamıştık. O zamanda pamuk ekmekten vazgeçmiştik. Daha sonra yapılan teşviklerle geri döndüğümüz pamuk üretimi eğer acil önlemler alınmazsa korkarım ki bu kez çiftçiyi pamuk üretimine döndürmek mümkün olmayacak. Umuyoruz hükümetimiz bizi duyar” diye konuştu.

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın