SÖKE ZİRAAT ODASI’NDA ÇATAK BİLGİLENDİRMESİ

  • Alptekin Çınar
  • 30 Haziran 2011
  • 0

LEVENT TUNCER Söke Ziraat Odası’nda Çevre Amaçlı Tarım Arazilerinin Korunması (ÇATAK) konusunda bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.
Toplantıda Aydın İl Tarım Müdürlüğü’nden Yüksek Ziraat Mühendisi Fatma Güney ÇATAK konusunda bilgiler verirken; toplantıda Söke Ziraat Odası Meclis Başkanı Kemal Göven ile İl ve İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri bulundu.
Yüksek Ziraat Mühendisi Fatma Güney yaptığı açıklamada; “ÇATAK, Tarımsal arazilerde toprak ve su kalitesinin korunması, yenilenebilir doğal kaynakların sürdürülebilirliği ve uygun tarımsal faaliyetlerin olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik yapılan çalışmalardır. Aydın ili olarak proje kapsamında çalışmalarımız devam etmektedir” dedi.
Proje kapsamında üreticilere 3 kategoride destekleme uygulanıyor. Bu kategorilerden herhangi birini seçen üreticiler yapacağı faaliyetler için 3 yıl süreyle taahhütte bulunarak, desteklemelerden faydalanabiliyor. ÇATAK Projesi kapsamında minimum toprak işlemeli tarım uygulamalarına (birinci kategori) dekar başına 30 lira, toprak ve su kaynaklarının korunmasına yönelik çalışmalara (ikinci kategori) dekar başına 60 lira, basınçlı sulama sistemleri, kontrollü ilaç ve gübre kullanımı ile organik tarım ve iyi tarım uygulamalarını (üçüncü kategori) gerçekleştiren çiftçilere ise dekar başına 135 lira ödeme yapılıyor.

AYDIN İLİ OCAK AYINDA KAPSAMA GİRDİ

ÇATAK Projesi Türkiye genelinde pilot illerde uygulamaya başlarken, 2010 yılı Mart ayı içinde 9 olan kapsam içindeki il sayısı 19’a çıkmıştı. 2011 yılı Ocak ayı’nda yayınlanan Tarım Bakanlığı’nın desteklemelere ilişkin tebliğine göre Aydın ili de ÇATAK Projesi kapsamına giren iller arasında yer aldı.

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir