Söke’de Otizme Dikkat Çekildi

  • sokerehber
  • 2 Nisan 2018
  • Yorumlar Kapalı

Söke Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü tarafından Söke Hilmi Fırat Anadolu Lisesi salonunda Dünya Otizm Farkındalık Günü kapsamında etkinlik düzenlendi.

Gerçekleştirilen etkinliğe Söke İlçe Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, Söke İlçe Emniyet Müdürü Yalçın Şipal, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı başta olmak üzere davetliler katıldı.

Otizmli çocuklara eğitmen eşliğinde ebru çalışması yaptırılan etkinlikte daha sonra yapılan bu çalışmalar sergilendi.

Otizmle ilgili sunumun gerçekleştirilerek katılımcıların bilgilendirildiği etkinlikte katılımcılar otizmli çocuklarla gökyüzüne dilek balonları da bıraktı. Etkinlikte renkli görüntüler yaşandı.

 

Konu ile ilgili Söke Kaymakamlığından yapılan basın açıklaması şöyle;

Nisan ayı boyunca dünyanın gündeminde olacak otizm, doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen karmaşık bir nöro – gelişimsel bozukluk.

Otizmin belirtileri en erken yaşamın ilk 6. ayında fark edilebiliyor. Otizmin başlıca belirtileri arasında; başkalarıyla göz teması kurmamak, ismi söylendiğinde bakmamak, konuşmada gerilik, parmağıyla ile istediği şeyi gösterememek, akranlarının oynadığı oyunlara ilgi göstermemek, sallanmak, çırpınmak, parmak ucunda yürümek, dönen nesnelere karşı aşırı ilgi ve takıntılı davranışlar sayılabiliyor.

Ailelerin çocuklarında aynı yaştaki diğer akranlarından farklı davranışlar ve belirtiler gözlemleniyorsa vakit kaybetmeden otizm konusunda uzman bir çocuk ergen psikiyatristine başvurmaları gerekiyor. Günümüzde her 68 çocuktan biri otizm riski ile doğuyor!

Otizmin görülme sıklığı günümüzde çok büyük bir hızla artıyor. 1985 yılında her 2.500 çocuktan birine konan otizm tanısı, günümüzde her 68 çocuktan biri için konulmakta. Nüfusa projeksiyon yaptığımızda ülkemizde yaklaşık 1.142.586 otizmli birey olduğu ve bu durumdan etkilenen 4.568.000 aile ferdi bulunduğu tahmin ediliyor.

Ülkemizde 0-18 yaş grubu arasında yaklaşık 352.000 otizmli çocuk ve gencimizin, okullaşabilen ve eğitime erişebilenlerin sayısı ise sadece 30.050. Otizmin bilinen tek çaresi, erken tanı ile yoğun, sürekli, özel eğitim!

Bilimsel araştırmalar, erken tanı ve doğru bir eğitim yöntemi ile yoğun olarak eğitim alan çocukların yaklaşık yüzde ellisinde otizmin belirtilerinin kontrol altına alınabildiğini, gelişim sağlanabildiğini, hatta bazı otizmli çocukların ergenlik yaşına geldiklerinde diğer arkadaşlarından farkı kalmadığını gösteriyor.

2 Nisan 2018 tarihinde Söke Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü tarafından Söke Hilmi Fırat Anadolu Lisesi salonunda Dünya Otizm Farkındalık Günü kapsamında farkındalık programı yapılmıştır.Programa tüm protokol katılmıştır.

Otizmli çocuklara eğitmen eşliğinde ebru çalışması yaptırılmış ve bu çalışmalar sergilenmiştir. Bu kapsamda düzenlenen afiş, sticker ve broşürler İlçemiz genelinde çeşitli kurum ve kuruluşlara dağıtılarak bu konuda gerekli farkındalığın oluşması için çalışılmıştır.

Geri «
İleri »