Söke’deki Rüzgar Enerjisi Santrali Kime Ait?

  • sokerehber
  • 8 Haziran 2018
  • Yorumlar Kapalı

Çin Devlet Kalkınma ve Yatırım Kurumu (SDIC) ve Smart Growth Holding ve müteahhitlik şirketi PowerChina, Aydın ve Manisa illerinde bulunan toplam 170 megavat kapasiteli rüzgar enerjisi santrali yatırımını hayata geçirmek üzere 226 milyon dolarlık mutabakat anlaşması imzaladı.

İmza törenine, SDIC ve Smart Growth Holding ve PowerChina yetkilileri katıldı.

Törende açıklanan bilgilere göre, kredisi ödenemediği için işletmesi ve ticari hakları Albaraka Türk’te geçen 30 megavatlık Aydın Söke rüzgar enerjisi santrali ile henüz lisans aşamasında olan 140 megavat kapasiteli dört rüzgar santrali yatırımı için mutabakat anlaşması imzalandı.

Toplam yatırım bedeli 226 milyon dolar olacak “Mavi Projenin” müteahhitliğini Powerchina şirketi üstlenirken, yatırımcılığını SDIC ve Smart Growth Holding yapacak. Projede, SDIC’nin % 80, Smart Growth Holding’in % 20 payı var.

Projenin inşaat halinde olan 140 megavatlık kısmı için 168,5 milyon dolar yatırım yapılacak, kalan 57,5 milyon dolar Albaraka Türk ve mevcut hissedarlara ödenerek projenin üzerindeki ipotek kaldırılacak.

Eylül 2020’de ise projenin lisans aşamasında bulunan 140 megavatlık kısmında elektrik üretimine başlanması hedefleniyor.

Aydın ve Manisa’daki rüzgar santrali yatırımları, SDIC’in Türkiye’deki ilk doğrudan yatırımı olma özelliğini taşıyor.

Geri «
İleri »