Sökeli Kadınlardan Kuşadası’nda Deri Tasarım Sergisi

  • sokerehber
  • 4 Ocak 2018
  • Yorumlar Kapalı

Söke Belediyesi hobi ve meslek edindirme kursları kapsamında açılan deri tasarım kursunun eserleri bu kez Kuşadası’nda sergilendi. Kuşadası Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen sergi İbramaki Sanat Galerisinde açılırken, Sökeli kursiyerlerin el emeği ürünleri büyük beğeni topladı.

Serginin açılış törenine Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran, Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Ayşe Şerifoğlu, Söke Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Karakaş, Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı’nın eşi Nil Kayalı, Söke Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Neriman Arslan da katıldı.

Deri kurusunun 45 kişilik kursiyer sayısına ulaştığını belirten eğitmen Şengün Nişancı, çanta başta olmak üzere deriden ev aksesuarları ve çeşitli takılarla genişleyen bir ürün yelpazesinin oluştuğunu söyledi. Nişancı, kurslara desteklerinden dolayı Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran’a ve serginin Kuşadası’nda açılmasına imkan sağlayan Kuşadası Belediyesi’ne teşekkür etti.

Söke ve Kuşadası Belediyelerinin ortak gerçekleştirdiği serginin bir ilk olduğunu belirten Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Ayşe Şerifoğlu; “Yöremizdeki dericiliğin değerlendirilmesi ve derinin el sanatları olarak işlenmesi açısından çok önemli. Kuşadası Belediyesi olarak kadın girişimi üretim ve işletme kooperatifi çalışmalarımızın son aşamasına geldik. Kadınlarımızın üretimleri ve ekonomiye dönüşümünü önemsiyoruz. Bu anlamda Sökeli kadınlarımızın ilçemizde ağırlamaktan mutluluk duyduk” dedi.

İki belediye işbirliği ile yapılan faaliyetlerin bundan sonra artacağını düşündüğünü belirtip, Kuşadası Belediyesi’ne teşekkür ederek sözlerine başlayan Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran; “2014 yılında göreve gelir gelmez kadınlarımıza yönelik kurslarımızı geliştirdik. Kurs ve kursiyer sayımız hatırı sayılır rakamlara ulaştı. Bu kursların içinde deri tasarım kursu önemsediğimiz ve her yerde beğeni kazanan bir dal. Emeği olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran ve Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Ayşe Şerifoğlu kurs eğitmeni Şengün Nişancı’ya çiçek takdim etti. Daha sonra katılımcılar sergiyi gezdi.

Geri «
İleri »