SÖKE’Lİ ÜRETİCİLER TAŞ OCAKLARINDAN RAHATSIZ

  • sokerehber
  • 17 Kasım 2012
  • 0

Söke’de Beşparmak Dağı Köylerinde yaşayan bazı çiftçiler çevreye ve üretime zarar verdiğini iddia ettikleri taş ocaklarından şikayetçi oldular. Söke-Kuşadası Karayolu üzerinde bulunan zeytin üreticisi Serdar Çaylı, taş ocaklarından dolayı ürünlerinin zarar gördüğünü ileri sürdü. 

Söke’de Granta mevkiinde 43 dönüm arazide zeytin üretimi yapan Serdar Çaylı, arazisinin yakınında bulunan özel bir şirkete ait taş ocağı tesisinde yayılan toz bulutlarının zeytin ağaçlarının gelişmesini engellediği gibi, zeytin ağaçlarının kurumasına ve verim düşüklüğüne neden olduğunu belirtti. Konuyla ilgili olarak İlçe ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine başvuruda bulunan üreticinin arazisinde yapılan incelemelerde Ziraat Mühendisleri, taş ocağının zararını tutanakla tespit etti. Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden gelen Ziraat Mühendisleri Mustafa Arslan ve Bilal Gökçen imzalı tutanakta; “Zeytin ağaçlarının büyük bir bölümünün ocaktan çıkan tozdan olumsuz etkilenerek kurudukları ve olumsuz etkilenerek gelişme geriliği ile verim düşüklüğüne maruz kaldıkları gözlemlenmiştir. Verim kaybı tarafımızdan tespit edilmiştir” ifadelerine yer verildi. 

“RUHSAT İL ÖZEL İDAREDEN ALINMIŞ, KURUMLARDAN GÖRÜŞ ALINMAMIŞ”

Söke-Kuşadası yolu üzerinde bulunan taş ocağı ile ilgili ruhsatın İl Özel İdareden alındığı İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün cevap yazısında görülüyor. 10.10.2012 tarih ve 1064-20752 sayılı İl Müdürü Salih Köksal imzalı yazıda; “GSM görüşmeleri aşamasında İl Müdürlüğümüz görüşünün alınmadığı tespit edilmiştir” ifadeleri yer alıyor. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ilgili yazıda kendi mühendisleri tarafından tespit edilen zarar ve sebeplerinin bir de Bakanlık Zeytincilik Araştırma Enstitüleri veya Üniversiteler tarafından tespit edilmesi gerektiği görüşünü bildiriyor. Tarım Müdürlüğü’nün konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden de bilgi istediği, gönderilen yazıda söz konusu taş ocağı ile ilgili Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından görüş verildiği ancak yapılan incelemede taş ocağı ile ilgili ÇED dosyalarının incelenmesinde kurum görüşüne rastlanmadığı belirtiliyor.

“BİZİM ZARARIMIZ NE OLACAK”

Arazisinde bulunan zeytin ağaçlarında kuruma, gelişimin engellenmesi ve verim düşüklüğünden kaynaklanan zararın söz konusu olduğunu, bu durumun tarım ile ilgili kurumca tespit edilmesine karşılık sonuç alamadıklarını ifade eden üretici Serdar Çaylı; “Bizim zararımız ne olacak? Yetkililerin taş ocakları ile ilgili harekete geçmesini bekliyoruz. Bu sorun sadece benim değil, bölgemizin üretim ve çevre sorunu haline geldi” diye konuştu. 

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın