Söke’lilere Sivrisinekten Korunma Önerileri

  • sokerehber
  • 6 Haziran 2018
  • Yorumlar Kapalı

Geçmiş yılların aksine Söke Belediyesi bu yıl sivrisinekle mücadele konusunda sınıfta kaldı. Bir çok mahallede vatandaşların sivrisinekten bıktığı ve yapılan çalışmaların da hiç bir işe yaramadığı gözleniyor.

Hal böyle olunca Söke’li vatandaşlar kendi kendilerine çareler aramaya başladılar. “Kocakarı” yöntemlerinden market raflarında satılan sivrisinek kovuculara kadar bir çok yöntem deneyen Söke’liler belediyenin bu konuda daha etkin bir çalışma ortaya koymasını istiyorlar.

Biz de sizler için evde yapabileceğiniz bazı sivrisinek korunma yöntemlerini derledik

İşte evde yapılan sivrisinek kovucu doğal ilaçlar

Okaliptüslü Sivrisinek Kovucu
Bunun için 250 gram okaliptüs yaprağı ile 1 litre içme suyu (çeşme suyu değil) gerekiyor. Yaprakları suyun içinde suya kokusunu verene kadar kaynatın. 45 dakika kadar süren bu işlemin ardından su soğumadan ev içindeki nemli alanlara, kapı ve pencere önlerine dökün. Sinekler içeri girmeyeceklerdir.

Bademli Sivrisinek Kovucu
En etkili ve hafif yöntemdir ve bebek ve çocuklarda rahatlıkla uygulanabilir. Gereken malzemeler: 100 ml badem yağı, 20 damla ıtır çiçeği (geranium) yağı, 20 damla fesleğen yağı. Bu üç yağı karıştırın ve cilde sürün.

Lavantalı Sivrisinek Kovucu
100 ml lavanta yağı ve nemlendirici bir kremi karıştırarak doğrudan cildinize sürün. Kendinizi ferahlamış hissedeceksiniz. İşin güzel tarafı sivrisinekler bu kokudan hızla kaçacaklardır

İdris Otu İle Sivrisinek Kovucu
İdris otu olarak bilinen Sitronella isimli madde sinek ve böcekleri kovmak için iyi bir yöntem olabilir. Sitronella yağını cildinize doğrudan uygulayabilirsiniz. Sinek ve böcekler size yaklaşmayacaktır.

Okaliptüslü Sivrisinek Kovucu
Okaliptüs yağı insanlara hoş gelen bir aroma ve kokuya sahiptir ancak böcek ve sinekler bu kokudan nefret ederler. Bu yağı herhangi bir işlem yapmadan cildinize uygulayabilirsiniz. Dilerseniz daha etkili olması için kekik, fesleğen veya limon yağı ile de harmanlayabilirsiniz.

Bu seçeneklerin haricinde odalarınız vea balkonlarınız için kullanabileceğiniz bazı  yöntemler de şunlardır

– Odanıza veya balkonunuza birkaç nane yaprağı koyun. Bu yaprakları az miktar suda ezerseniz daha çok koku salabilir.
– Evde sürekli fesleğen bulundurun. Her tür boyutta saksıda yetişebilen fesleğenler sinekleri kaçırmak için iyi bir yöntemdir. Bu bitkiye bahçe ve balkonlarda “canlı çit” de denilir.

-Bir kabın içine kabukları soyulmuş ve kıyılmış sarımsak koyun ve suda bir kaç saat bekletin. Bu suyu spreyli bir şişeye koyarak evinizin farklı bölgelerine sıkın. Sarımsak bol miktarda sülfür içerir ve su ile bu sülfür açığa çıkar. Ve sivrisinekler, böcek ve keneler bundan nefret eder.

-Sirke dolu bir bardağı pencere önüne koyarak da sineklerin içeriye girmelerini engelleyebilirsiniz.

Sivrisineksiz günler dileriz.

Söke Belediyesi İlaçlama birimine telefonla ulaşarak bulunduğunuz bölgedeki sivrisineklerle ilgili çalışma yapmalarını da isteyebiliyorsunuz. Telefon: 444 2 193

Geri «
İleri »