Son Un Çuvalı Profesörden

  • sokerehber
  • 7 Mart 2018
  • Yorumlar Kapalı

Ekodosd Açıklaması;

SON UN ÇUVALINI PROF. DR. MEHMET SIKI ALDI

EKODOSD derneğinin her yıl Mart ayının ilk haftasında, köylerde vatandaşlar tarafından görülerek muhtarlara haber verilen leyleklerle ilgili devam ettirdiği “ Leyleği İlk Görene 1 Çuval Un Kampanyası”nın son çuvalı, Ege Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi kuşların elçisi Prof. Dr. Mehmet SIKI tarafından alındı. Gölbent köyünden Hatice TOMRUK’un un çuvalı evinde teslim edildi.

Doç. Dr. Ortaç ONMUŞ ve EKODOSD Derneği üyeleriyle birlikte Gölbent köyünde incelemelerde bulunan Prof. SIKI, Yeşilköy’den “ ilk leylek geldi” müjdesi gelince, “Yeşilköy’un un çuvalı benden” diyerek katkı yaptı. Yeşilköy Muhtarı Ahdettin TOPAN, kendisine leyleği gören birçok kişi tarafından haber geldiğini, ancak hangisine un çuvalının verileceği konusunda kararsız kaldığını belirtti. Daha sonra kahvede bulunan vatandaşlar tarafından bir çözüm bulundu. Un çuvalının leyleği görenler arasında eşit bir şekilde pay edilmesine karar verildi.

Avşar Köyü muhtarı Erdoğan BAKAN’ın müjdelediği ilk leyleğin un çuvalı, leyleği ilk gören kahveci Mehmet TEKİN’e teslim edildi. Avşar Gölü’nün bu yıl sular altında olduğunu belirten muhtar Erdoğan BAKAN, gölde bu yıl kurbağanın bol olduğunu, leyleklerin beslenme sorunu olmayacağını ve kurbağa toplayıcılarına da izin vermediklerini söyledi.

Köylerde gelmeye başlayan leyleklerden ilk eşler Avşar köyünde tespit edildi. Muhtemelen ilk yavruların Avşar’da çıkacağını tahmin ediyoruz. Buradaki amacımız leylekler konusunda farkındalık yaratmak ve bu canlıların yaşam alanları olan sulak alanların korunmasını duyarlılık sağlamaktır.

Köylüler arasında da her yıl Mart ayının ilk haftasında böyle bir heyecan ve tatlı bir rekabet oluşmaktadır. Yerel yönetimlerin de vatandaşların duyduğu bu heyecana katılmalarını ve leyleklerin en fazla olduğu Söke’ye bağlı Avşar’da ve Koçarlı’ya bağlı Çakırbeyli köylerinde, yavruların çıktığı dönemde birer Leylek Şenliğinin düzenlenmesini talep ediyor ve kentli insanların çocuklarını getirerek burada leylekleri göstermelerini istiyoruz. 2018 Yılı Un Çuvalı Kampanyasına destek veren Prof. Dr. Mehmet SIKI, Yeşim CİNBAŞ, Serap ÇUBUKÇU, Mutlu ÇETİN, Sühendan ERTE ve Melek YAVAŞ’a katkıları için teşekkür ederiz. Köylerden her yıl un çuvalı kampanyasına ilginin arttığını görmekteyiz. Önümüzdeki yıl bu kampanyanın daha sağlıklı götürülmesi için, bir un fabrikasıyla sponsorluk görüşmesi yapmayı düşünüyoruz.

Geri «
İleri »