Süleyman Toyran Basın Mensuplarını Ağırladı

  • sokerehber
  • 18 Temmuz 2018
  • Yorumlar Kapalı

Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran, basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Toplantıda geride kalan hizmet süresinin bir değerlendirmesini yapan Toyran, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Yaptıklarını anlatmaktan çok faaliyetlerle ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlamak üzere toplantıyı düzenlediklerini belirten Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran; sohbet havasında geçen toplantıda gelen soruları samimiyetle cevapladı.

Süleyman Toyran; Söke Belediyesi’nin yol çalışmalarına önem verdiğini 2014 yılında başlattıkları yol hamlesiyle 1 milyon 300 Bin metrekareyi bulan yol yenileme çalışması yaptıklarını belirtti.

Söke Belediyesi’nin yol dışında yaklaşık 2 milyon TL’lik yatırımla parke taşı üretim tesisi yaptığını, şantiye alanında kademe ve park işleri binası inşa ettiğini belirten Başkan Toyran; “Söke Belediyesi’nin araç parkında ciddi bir yenilemeye gittik. 24 yeni araç alımı gerçekleştirildi. Belediyemizin araç parkı yüzde 35 oranında yenilendi. Yenikent Deresi ıslah çalışması yapıldı. Kemalpaşa Mahallesi’nde bizim dönemimize kadar sadece Nuh Bey Konağı restore edilmişken, 2014 yılından bu ayana yapılan çalışmayla devam eden ev ile birlikte 4 konağın restorasyon çalışması tamamlandı.

Atburgazı’ında 750 metrekare, Bağarası’nda 4 Bin, Atatürk Mahallesi’nde ise 2 Bin metrekare olmak üzere yeni ve modern pazar yerleri yaptık. 55 dükkan bulunan Latmos Çarşı ile Söke’ye yeni ticari alanlar kazandırdık. Güllübahçe Mahallesi Turunçlar mevkiinde mesire alanı yaptık. Bu bölgede yatırım planlamamız var ve çalışmalarımız devam edecek. Söke Belediyesi’nin bilgi işlem hizmetleri için çok önemli olan server ve işletim sistemi gibi ihtiyaçlarına yaklaşık 1 milyon liralık yatırım yaptık. Organize Sanayi Bölgesi’ne Söke Belediyesi olarak 1 milyon 200 Bin ton malzeme desteğimiz oldu.

Üniversiteye ayni ve nakdi olarak 1 milyon 300 Bin liralık katkı ile eğitime ciddi bir destek verdik. Sökemize birçok il ve ilçe tarafından örnek alınan bir Kent Müzesi kazandırdık. Söke’nin spor kulüpleri ve özellikle Sökespor’a, Söke Belediyesi olarak katkımız geçmiş dönemlerin çok üzerinde” dedi.

Söke Çayı Projesi’nin Söke için olmazsa olmaz olduğunu vurgulayan Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran; “Söke Belediyesi olarak biz üzerimize düşeni yaptık. DSİ burayı tabiri caizse kılçıksız istiyordu. Yani dükkan ve otoparkların yıkılmasını, kamulaştırmaların yapılıp kendilerine devrini talep ediyordu. Biz bunları yaptık.  Artık bundan sonrası DSİ’de. Biz Söke Çayı Projesi’ne siyasi gözle bakmıyoruz. Genel iktidarın da üzerine düşeni yaparak, DSİ’yi harekete geçirmesini arzu ediyoruz. Bu projenin gerçekleşmesi ve gündemde tutulması için basın mensuplarımıza da ciddi görev düşüyor” dedi.

Kentsel Yenileme Projesi ile ilgili inşaat yasağının yıl sonuna kadar kaldırılmasını hedeflediklerini belirten Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran; “Kentsel Tasarım yada diğer adıyla yenileme projesi kıymeti belki de 10-15 yıl sonra anlaşılacak bir proje. Biz bunun bugünden adımlarını tüm Belediye Meclis üyelerimizin desteği ile attık. Kentin yollarının genişlemesi, sosyal donatı alanlarının yaratılması, otopark sorunlarının giderilmesi gibi birçok konuya bu proje çözüm olacak. Bugüne kadar önemsedik ve önemsemeye de devam edeceğiz” dedi.

Söke’nin ihtiyacı olan mezbaha tesisinin yapılması için Söke Belediyesi olarak öncü olduklarını belirten Başkan Toyran; “Mezbahayı yapacak olan arkadaşlarımızın çalışmaları devam ediyor. Bizden dolgu için talepleri oldu. Bu konuda da katkı vereceğiz. Yıl sonuna kadar mezbaha yapım işinin tamamlanacağını düşünüyorum” dedi.

Söke Belediyesi kuruluşu olan Lima’nın geçmişten beri çok eleştirildiğini ancak kendi dönemlerinde yaptıkları çalışmayla kar eden bir kuruluş haline geldiğinin altını çizen Başkan Toyran; “Lima belki de bölgede kar eden nadir belediye işletmelerinden biri. Lima çeşitli kollarda yatırımlarına da devam edecek” dedi.

Söke Belediyesi olarak yeşil alan ve park çalışmalarına büyük önem verdiklerini belirten Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran; “2014 yılına kadar toplam 45 parkımız bulunuyordu. 2014 yılından bu güne biz 31 yeni park ve yeşil alan yapmışız. 1600 ağaç dikimi gerçekleştirip, 2014-2018 yılları arasında 97 Bin 188 m2 yeni park ve yeşil alan yaratmışız. Bizim dönemimizde kişi başına düşen yeşil alan miktarını 1 (Bir) metrekare daha arttırmışız. 43 yeni oyun grubu, 15 adette yeni açık hava spor alanı oluşturmuşuz” dedi.

Başkan Toyran sosyal konut alanı projesinin hazır olduğunu, bu döneme yetişmese bile yeni dönemde mutlaka yapacakları işler arasında yer aldığını söyledi.

Geri «
İleri »