Turgut Türkoğlu’nun Söke Sorunları İçin Çözüm Önerileri

  • sokerehber
  • 13 Kasım 2018
  • Yorumlar Kapalı

Uzun zamandır arka planda kalmayı tercih eden Söke’nin tanınmış siyasetçilerinden Turgut Türkoğlu’nun yazısı bir çok belediye için uyarlanabilecek türden.

KENT’İN TEMEL SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Yaklaşan yerel seçimler öncesi bir kez daha irdeleme fırsatı bulduğum sorunlarımız , aslında çözümsüz değildir. Yeter ki yönetebilen kadroları iş başına getirelim. Son 40 yıllık sürece baktığımızda yerel yönetimler anlamında bazı tedbirler alınıp , projeler hayata geçirilse de bu çabalar yüzeysel kalmıştır. Gelmesi gereken devlet yatırımları yapılmadığından sorunlar katlanarak büyümüştür.

Bu süreçte ekonomisi tarıma dayanan kent , sanayileşmeyi gerçekleştiremediği için dışarıdan göç alırken içeriden de çok ciddi göç vermiştir. 2000’li yılların başında kent nüfusu 145 binler düzeyindeyken bugün 120 binler düzeyine inmiştir. Bu dönem de Didim adeta bizden doğmuş , Kuşadası bizden beslenmiştir. Merkezi hükümetin tarım politikaları sonucu, tarım, bu kenti doyuramaz olmuştur.

Temel sorunlarımız :

1. İŞSİZLİK

2. YOKSULLUK

3. KENT İÇİ ULAŞIM

4. SOSYAL DONATI ALANLARININ EKSİKLİĞİ

5. KENT EKONOMİSİNİN ZAYIFLIĞI

6. DEVLET YATIRIMLARININ EKSİKLİĞİ

7. HEYELAN BÖLGELERİ

8. GÖÇ

Sekiz ana başlıkta toplanan bu sorunların çözümü ise yurttaş , yerel yönetim , merkezi hükümet üçgeni içinde rahatlıkla çözülebilir. Tabi yerel yönetim dediğimizde sadece kent belediyesi kastım değil çünkü 6360 sayılı yasa bazı yetkileri büyükşehir’e verdiği için bütünleşmiş bir yerel yönetimi kastediyorum. Yapılması gereken bu koordinasyonun samimi bir biçim de yönlendirilmesi ve yönetilmesidir.

Yapılması gereken Projeler :

1.KENT BİLGİ BANKASI

2.KENT OTOGARI

3.KENT KÜLTÜR MERKEZİ

4.KENT SPOR KOMPLEKSİ

5.KENT ÜNİVERSİTESİ

6.KENT KOLEJİ

7.KENT HASTAHANESİ

8.KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ

9.KENT MEYDANI

10.KENT OTELİ

11.KATI ATIK PROJESİ

12.KENT TANITIM AJANSI

13.KIRSAL KALKINMA PROJELERİ

14.İHTİSAS SİTELERİ PROJESİ

15.KENT KÜLTÜREL KİMLİK PROJESİ

16.SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ

17.KENT EKONOMİK GELİŞİM PROJESİ

18.YEREL YÖNETİMİN YENİDEN ÖRGÜTLENME PROJESİ

Bu on sekiz başlıkta toplanan projelere ilave projeler olabilir. Bunları hangi kadrolarla ve kaynaklarla hayata geçirebiliriz dediğinizi duyar gibiyim. Bunlar çözüm önerilerimiz. Eğer yerel yönetim ciddi kadroların elinde olursa , büyükşehir’le uyumlu çalışırsa, merkezi hükümetle kentin gelişimi ortak paydasında buluşabiliriz.

Ama yönetişim bilimini bilen kadrolar çok önemlidir , yoksa kentin bir beş yıl daha kaybetme lüksü yoktur. Saygılarımla. 13.11.18

Turgut Türkoğlu

Geri «
İleri »