YENİ BİR TEHLİKE DAHA

  • sokerehber
  • 10 Eylül 2012
  • 0

Küreselleşen dünyada, hayatın birçok alanda kolaylaşmasını sağlayan internet, beraberinde hastalıkları da getirdi. Özellikle genç kuşakların başından bir türlü ayrılamadığı internetin aşırısının sigara ve alkol gibi bağımlılık yaptığı belirtildi. 

Bir zamanlar herkesin özendiği ve gelişmişlik düzeyi olarak bile gösterilen internet yanlış kullanımlar nedeniyle cazibesini kaybetti. İnternetin oluşturduğu bağımlılığın tedavisi hala belirsizliğini korurken, bir hastalık olarak belirtileri netleşiyor. İnternet bağımlıları internet yoksunluğunda aşırı sinirli, gergin ve huzursuz oluyor, depresyona giriyor.

İnternet bağımlılarının, internete ulaşamadıkları zaman tıpkı sigara, alkol bağımlılıklarında olduğu gibi “yoksunluk” belirtiler gösterdiğini belirten uzmanlar, “Bu bağımlılık, öğrencinin okulunu, yetişkinin de işini etkilemeye başlıyor. Kullanıcı, internet kullanım süresi ve amacı hakkında yalan söyleyebiliyor. İnternet bağımlıları, internette olmadıkları zamanlarda da yarım kalan sohbetleriyle veya oyunda geldiği seviyeyle zihinlerini meşgul ediyor ve internete ulaşamadıkları zaman tıpkı sigara, alkol bağımlılıklarında olduğu gibi aşırı sinirlilik, gerginlik ve huzursuzluk gibi belirtiler gösterebiliyorlar” dediler.

“ÇOĞUNLUKLA CHAT VE OYUN İÇİN KULLANILIYOR”

Çeşitli ihtiyaçların giderilmesi ve bilgi edinme amacıyla kullanılması halinde internetin çok önemli bir nimet olduğunu ancak Türkiye’de internetin daha çok chat ve oyun için kullanıldığını kaydeden uzmanlar, bu durumun ciddi sorunları da beraberinde getireceğini belirterek şimdiden gerekli önlemlerin alınmasını tavsiye ediyor.

İnternet ortamının erişkinlerin ve üniversite öğrencilerinin kimlik denemeleri yapmak, yaşıtları ile yakın ilişkiler kurmak için uygun bir yer olduğunu ifade eden uzmanlar, “Özellikle içine kapanık, çevredekilerle kolay iletişim kuramayan bireyler için internet tam bir kurtarıcı görevi görüyor. Ancak, internetin aşırı derecede kullanılması, internet bağımlılığıyla sonuçlanabiliyor. Kimi internet bağımlıları sanal dünyadaki kimliklerini gerçek yaşamdaki kimliklerine aktaramıyor. Sanal ilişkiler kurmayı alışkanlık haline getiren bireyler, zamanla yalnızlaşıp, sosyal fobi, depresyon gibi bazı ruhsal bozukluklar yaşayabiliyor. Her yaş grubunun kendi gelişim ihtiyacı doğrultusunda internetin belli etkinliklerine bağımlılığı var. Erişkin ve gençlerde daha çoğunlukla chat bağımlılığı, çocuklarda oyun bağımlılığı daha yaygın görülüyor” diye görüşlerini belirttiler.

AİLE KONTROLÜ GEREKLİ

Çocuklarda internetin aşırı kullanımının fiziksel, bilişsel ve psikososyal gelişimlerini olumsuz yönde etkilediğini anlatan Nysa Kadın Doğum Hastanesi Çocuk Doktoru Yasin Bulut şu görüşlere yer verdiler; “Uzun süre bilgisayar başında oturmaya bağlı olarak, çocuklarda iskelet ve görme bozuklukları da oluşabilir. Özellikle şiddet içerikli oyunların çocuklarda saldırganlığa ve şiddete karşı duyarsızlaşmalarına yol açabiliyor. Bu nedenle aileler, çocuklarının internet başında geçirdikleri zamanı ve hangi amaçla kullandıklarını sürekli olarak denetlemeleri gerek” 

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın