YENİDOĞAN AYAĞA KALKTI

  • sokerehber
  • 4 Haziran 2012
  • 0

Facebook’tan Takip Etmek için Tıklayın

Twitter’den Takip Etmek için Tıklayın

          YENİDOĞAN HALKI ÖĞRETMENLERİNE SAHİP ÇIKTI
    Haber: Hamdi Akgül
    Yenidoğan Söktaş 75.Yıl İlköğretim Okulu bahçesinde geçtiğimiz Cuma akşamı düzenlenen yılsonu etkinliğinde alkollü bir şahsın okul müdürü ve öğretmenlere yönelik fiili saldırısı dün kalabalık bir öğretmen gurubunun katılımıyla saat 13.00 – 13.30 arası kitleşsel basın açıklaması ile kınandı. Yenidoğanlı’lar, beldelerinde bireysel de olsa öğretmenlere yönelik bir saldırının meydana gelmesinin kendilerini üzdüğünü ifade ederek, öğretmenlerin Yenidoğan’da yaptıkları yürüyüş ve basın açıklamasına katılarak destek verdiler.
     Dün saat 12.30 dan itibaren Söktaş 75. Yıl İlköğretim Okulu bahçesinde toplanmaya başlayan öğretmenler, Söke – Bodrum karayolunda yaklaşık 1 km. yürüyerek, alkışlar ve sloganlar eşliğinde saldırıyı kınadılar. Yenidoğan’da halkın da destek vermesiyle bin kişiye ulaşan gurup, kahveler bölgesindeki meydanda yapılan toplu basın açıklamasına destek verdiler. Sık sık “öğretmene uzanan eller kırılsın” diye slogan atan guruba ilk basın açıklamasını yapan Söke Eğitim İş Başkanı Yavuz Uludağ, “Son yıllarda eğitim çalışanlarına  yönelik saldırılar ve şiddet gittikçe artmaktadır. Hemen hemen her gün yurdumuzun bir köşesinden gelen eğitim çalışanlarına yapılan şiddet haberleriyle uyanıyoruz. Bunun en son örneği de Yenidoğan Söktaş 75. Yıl İlköğretim Okululu’ndaki yıl sonu etkinliğine alkollü bir şahıs tarafından yapılan fiili saldırıdır. Olayı yatıştırmaya çalışan okul müdürü ve öğretmenler de aynı kişi saldırısına uğramıştır.
 Eğitim çalışanlarımız yoksulluk sınırının alrtında ücretlerle, son derece zor çalışma şartları altında çocuklarımıza bilimsel ve çağdaş eğitim vermeye çalışmakta ve onları her alanda yeyiştirmek için gece gündüz emek sarf etmektedirler. Bu okulumuzun müdürü ve öğretmenleri de işte böyle bir etkinlikte saldırıya uğramıştır. Yenidoğan halkımız ve velilerimiz saldırıya müdahale edip okulumuz öğretmen ve yöneticilerinin yanında yer almıştır. Bu zor şartlar altında eğitim hizmeti veren öğretmenlerimizin yaşam güvenliklerini sağlamak devletin en önemli görevleri arasındadır.
Bu nedenle, hükümet yetkililerinin de kamu çalışanlarını aşağılayıp değersizleştiren ve adeta onları hedef gösteren nitelikte açıklamalar yapması kabul edilemez. Nitekim, eğitim çalışanlarını toplum nezdinde itibarsızlaştıran ve sıradanlaştıran bu tür açıklamaların da saldırılarda önemli bir rol oynadığını düşünüyoruz. Dolayısiyle hükümet yetkililerini eğitim çalışanlarını hedef alan bu tür açıklamalardan vazgeçmeye çağırıyoruz. Bu okulumuzda müdürümüze ve öğretmenlerimize yapılan bu çirkin saldırıyı şiddetle kınıyor ve yetkililerden çalışanların yaşam güvenliğini sağlamalarını talep ediyoruz” dedi.
    Söke Eğitim Sen Başkanı Ersin Altunyay da yaptığı basın açıklamasında; “Kamu çalışanlarımıza ve öğretmenlerimize yapılan saldırılar hızla devam etmektedir. Cuma günü de Yenidoğan beldesinde Söktaş 75. Yıl İlköğretim Okulu’nun yısonu eğlencesinde kendini göstererek başta okul müdürü ve bazı öğretmen arkadaşlarımız ve velilereimiz tartaklanmıştır. Şiddetin asıl sorumluları Milli Eğtim bakanlığı’nı yönetenlerdir. Öğretmenleri yetkisizleştirerek, değersizleştirerek çalışma saatleri konusunda yanlış bilgiler vererek kamuoyunu yanıltan açıklamalarıyla öğretmenleri rencide eden tutum ve davranışlar bu tablonunun ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Bu şiddetin önlenebilmesi için kamu çalışanlarını hedef haline getiren politikalara ve açıklamalara son verilmesinden geçmektedir.
Öğretmenlerimiz şiddewte maruz kaldıkça, itibarsızlaştıkça ve horgörüldükçe, öğretmenlerimizin maddi ve özlük hakları tırpanlandıkça bu ülkenin yarınlara yürümesi mümkün değildir.
Öğretmenlerimize byapılan şiddet olayını bir kez daha kınıyor, meslektaşlarımız geçmiş olsun diyoruz” dedi.
     Basın açıklamalarının okunması ve yürüyüş esnasında Yenidoğanlı’ların destweği devam etti.

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın