• Anasayfa
  • >
  • Tarım
  • >
  • Bebeklerin Dişlerini Temizlemeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Bebeklerin Dişlerini Temizlemeden Önce Bilmeniz Gerekenler

  • sokerehber
  • 29 Aralık 2016
  • 0

    Bebeğiniz dünyaya geldiği andan itibaren sizin bakım ve korumanıza muhtaçtır. Tabi ki ona dair her şey gibi dişleri de ağızda ilk görüldükleri andan itibaren ilginize ihtiyaç duyarlar. 
 
     Uzun süren sancılı ve bol salyalı dönem sonucunda ilk dişler merhaba der. Bebeğiniz dünyaya gelmesinin yaklaşık 6-8 ay sonrasında ilk dişlerine kavuşur. Tabir bazıları 3 ay kadar erkenci olabilir ya da geç kalabilir, hatta kimileri dişli doğabilir. Her ne kadar süt dişleri değişecek olsa da sıkıntı yaşamaması için, ilk andan itibaren temizlenmeye ihtiyaç duyarlar. Bebeklerde dış temizleme yöntemlerinden ilki; günde bir defa temiz yumuşak bir bezi karbonatlı suyla ıslatarak hafifçe dişlerini ve dişetlerini temizleyebilirsiniz. Bu yeterli olacaktır.
 
     Bebeğiniz büyüdükçe yavaş-yavaş alışması için (12-18 ay aralığı) onu parmak fırçalarla tanıştırabilirsiniz. Önce siz onun dişlerini bu fırçayla temizleyin, daha sonra ona bırakın bu yeni aleti keşfetmesine izin verin. Onun için eğlenceli olacaktır. Ama asla diş macunu kullanmayın. Ağzındaki her şeyi yutabileceğinden bu onun için çok kötü sonuçlara sebep olabilir.
 
     Siz günlük diş bakımınızı yaparken sizi izlemesine izin verin. 2 yaş civarında oda sizi tam olarak tekrarlamak isteyecektir. Çocuklar taklit ederek öğrenir. Bu esnada,
 ona da bir çocuk diş fırçası alıp, diş temizleme işlemini yatma hazırlığının eğlenceli bir parçasına dönüştürebilirsiniz. Hem de ona çok güzel bir alışkanlık kazandırmış olursunuz.
 
     Yaklaşık dört-beş yaşına gelene kadar diş macunu (her ne kadar parabensiz, florürsüz olsa da) kullanmayın. Çünkü ancak bu yaşlarda ağzındaki sıvıyı tam olarak tükürebilme yetisi kazanır. Bu süre zarfında fırçayla yapacağınız mekânik temizlik yeterli olacaktır. Daha sonraları diş macunu, diş ipi, ağız suyu gibi diğer ağız bakım malzemeleriyle tanışabilir ama beş yaşına kadar bunlara gerek yoktur. İlk yaşını tamamladığında bir diş hekimine götürün ve ilk kontrolünü yaptırın. Diş hekiminizin ona özel önerilerini mutlaka uygulayın. 

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın