SİVİL REFERANDUM !

  • Alptekin Çınar
  • 9 Ekim 2012
  • 0

CHP Didim İlçe Başkanı Şavgu Aydın, Büyükşehir yasası kapsamında kapatılan beldelerde kamuoyu oluşturulması amacıyla kapatılacak CHP’li beldelerde referandum yapılacağını belirterek, 14 Ekim Pazar günü Akbük beldesinde gayri resmi referandum yapılacağını duyurdu. 
CHP Didim İlçe Başkanı Şavgu Aydın düzenlediği basın toplantısında Büyükşehir yasasını eleştirdi. Büyükşehir belediyesi içerisinde kalan beldelerin kapatılmasının doğru olmadığını belirten Aydın kapatılacak olan CHP’li beldelerde gayri resmi referandumların yapılacağını belirterek 14 Ekim Pazar günü Akbük beldesinde gayri resmi referandum yapılacağını duyurdu.

Parti binasında düzenlenen basın toplantısında İlçe Başkanı Aydın’ın yanı sıra CHP Akbük Belde Başkanı Hakkı Şahin, CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Sevgi Yorulmaz, CHP’li Belediye Meclis Üyesi Şehriban Karakış ve Kadın kolları üyeleri eşlik etti. 

“BÜTÜNŞEHİR YASASINI DOĞRU BULMUYORUZ”

CHP İlçe Başkanı Aydın, 13 ilin Büyükşehir Belediyesi olmasıyla ilgili Meclise sunulan yasa tasarısına değinerek “13 İlin Büyükşehir olmasını kapsayan tasarı meclise sunuldu. Yerel yönetimler yasası Bütünşehir adıyla uygulamaya başlayacak. Bizler önümüzdeki yerel seçimlerde 5 sandıkta oy kullanacağız. Didim’e bağlı 5 köy Mahalle muhtarlığına dönüşecek, Akyeniköy’de 3, Akbük’teki 3 mahalle var; bu 6 mahalle Didim Belediyesine bağlanacak. Didim merkezde olmak üzere toplam Didim’in 19 mahallesi olacak. Bizler bu yerel seçimde mahalle muhtarı, Belediye meclisi, Belediye Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı olmak üzere 4 sandıkta oy kullanacağız.”dedi.

Aydın CHP olarak Bütünşehir uygulamasını doğru bulmadıklarını söyleyerek “AKP ben yaptım oldu anlayışıyla bu yasayı hazırladı. Bizler bu yasanın doğru olmadığını halka anlatmak amacıyla CHP örgütleri tüm ülke genelinde basın toplantılar düzenleyerek bunu halka anlatacak. Bu yasa kapsamında köyler mahalleye dönüşecek, 130 yıllık Atça beldesi gibi beldeler mahalleye dönüşecek. Bu yasayla yerel hizmetler etkin şekilde halka ulaştırılamayacak. Örneğin Aydın Belediyesi 125 km uzaklıktaki Akbük’e nasıl hizmet verecek? Kapatılacak beldelerde hizmet sıkıntısı olacak. Her konuda ileri demokrasiden bahseden AKP bu yasayı hazırlarken belde halkına sordu mu? Bizler bu konuda kamuoyu oluşturmak, vatandaşın sesini duyurmak amacıyla CHP’li beldelerde referandum yapacağız. 12 Ekim Pazar günü saat 10:00’de Akbük’te gayri resmi referandum yapılacak. Sandıklar kurulacak ve halk oyunu kullanacak. Bu konuda halkımıza gerekli duyurular belde teşkilatımız aracılığıyla yapılmaya devam ediyor” dedi.

Aydın gerçekleştirilecek olan referandumda CHP Aydın Milletvekillerinin gözetmen olarak katılacağını söyledi.

CHP Akbük Belde Başkanı Hakkı Şahin ise Pazar günü yapılacak referandumla ilgili gerekli duyuruları yaptıklarını ve halka bunu anlattıklarını söyleyerek “Bizler yerel seçimde çok çalışarak Aydın’da CHP’yi birinci parti yapmalıyız: Didim’de iktidarımızı sürdürmeliyiz. Zaten yerel de iktidar olunmadan Genel’de iktidar olunmaz. Bizler bu yerel seçimde oyumuzu arttıracağımıza inanıyorum” dedi.

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir