Söke Ziraat Odasından Destekleme Açıklaması

  • sokerehber
  • 27 Aralık 2017
  • Yorumlar Kapalı

Söke Ziraat Odası Basın Açıklaması;

Açıklanan tebliğle beraber yeni yılda tarımsal desteklemelerde ve tarımsal uygulamalarda yeni değişiklikler bizleri beklemektedir.

Ödenecek olan tarımsal desteklemelerde daha önce söylendiği üzere mazot desteğinin %50’ye kadar çıkarılmasıyla beraber 2017 yılında çiftçilere ödenen 723.000 TL mazot desteği 2018 yılında 1.900.000TL’ye çıkacak,pamuk yetiştiriciliğinde yüksek miktarda mazot kullanımının yaratmış olduğu etkiyi bir nebzede olsa indirecek ve üreticimizi rahatlatacaktır.

Nitratlı gübrelerin patlayıcı madde olarak kullanımı nedeniyle barkod uygulaması getirilmesiyle , 1 Ocak 2018’den itibaren barkod bulunmayan ürünler güvensiz ürün olarak değerlendirilecek. Ancak bu uygulama gübre üretimine maliyet olacağından dolayıgübre fiyatlarını da arttırarak üreticiye yansıyabilir. Yeni dönemde 5 dekarın üzerindeki tüm araziler için sertifikalı tohum kullanımı şartı getirilerek uymayanlara destekleme verilmeyecek.

Bu durumda da her tohumda çıkış gücü birbirine yakın olacak, hasat işlemleri kolaylaşacak ve tohum maliyeti azalacaktır. Bu uygulamanın Ülkemiz açısından verimlere olumlu yansıyacağını umuyoruz. Besi desteği de yeni dönemde tekrar uygulanacak ve 50 başa kadar kapasiteye sahip küçük ölçekli işletmelerde yerli hayvanlardan ürettikleri karkas et için hayvan başına 250 lira destekleme yapılacak.

Veteriner hekim bakımı, aşı ve kulak küpe bedeli alınmayacak olması üretime olumlu yansıması planlanan çalışmalardır ancak destekleme karkas sayısı olarak değil de karkas kg olması gerekmektedir.

Bu şekilde üretimde dağıtılan destekleme daha eşit olacaktır. Mera alanları çoğaltılmalı,yem maliyetlerini de düşürecek çalışmaların yapılması gerekmektedir. Umarız yeni yılda bu yenilikler düzenli bir şekilde uygulanır ve verime katkısı olur. Herkesin yeni yılını kutlar, üreticilerimize yeni dönemin bol bereketli ve kazançlı olmasını dilerim.

Geri «
İleri »