• Anasayfa
  • >
  • Tarım
  • >
  • Türkiye’de en çok kimler bakıcı olarak çalışıyor? 

Türkiye’de en çok kimler bakıcı olarak çalışıyor? 

  • sokerehber
  • 4 Şubat 2017
  • 0

Türkiye’nin lider insan kaynakları platformu Kariyer.net iştiraki bakiciburada.com, Türkiye’de bakıcı arayanlarla bakıcıları online platformda birleştiriyor. Bu alanda öncülüğünü sürdüren bakiciburada.com; aileleri hem üniversite öğrencisi oyun ablaları ve abileriyle hem de kendi çoğunu büyütmüş olan yetişkin bakıcılarla buluşturma fırsatını sunarken profesyonel bakıcılarla çalışma imkanı da tanıyor. Bakiciburada.com’da toplamda 1.000 bakıcı ilanı bulunuyor ve 100 bine yakın bakıcı bu ilanlar aracılığıyla iş bulma fırsatı yakalıyor.  

Deneyimli kadın bakıcılar ön planda

Bakiciburada.com’da özgeçmiş dolduran bakıcıların özgeçmişleri incelediğinde adayların %88’inin kadın olduğu görülürken adayların sadece %12’sini erkek bakıcılar ve oyun abileri oluşturuyor. Buna ek olarak adayların %71’inin bekar olduğu; %29’unun ise evli olduğu dikkat çekiyor. Ayrıca veriler incelendiğinde bakıcı adaylarının %9’unun çocuk sahibi olduğu, dolayısıyla çocuk yetiştirme konusunda deneyimli olduğu görülüyor. Bekar adaylarda ise çoğunluğu oyun ablalığı/abiliği yapmak isteyen genç adaylar oluştururken; tek başına yaşayan ve çocuğuna bakmak, evini geçindirmek için iş hayatına atılmak isteyen kadınların da bakiciburada.com üzerinden özgeçmiş doldurarak iş arayışında bulunduğu dikkat çekiyor. Bakıcı olmak isteyen adayların özgeçmişlerine bakıldığında adayların %9’unun pedagojik enformasyon almış olması dikkat çekiyor. Ayrıca adayların tecrübeleri incelendiğinde de bakıcı olmak isteyenlerin yarısından fazlasının (%56) 1-5 yıl arası tecrübeye sahip olduğu görülüyor. Bakıcı olmak isteyen adayların %31’inin 1 yıldan az tecrübesi varken; 5 yıldan fazla tecrübeye sahip adayların oranı ise %13 olduğu ortaya çıkıyor. 

Üniversite öğrencilerinin tercihi: Oyun ablalığı/abiliği

Bakiciburada.com’daki adayların özgeçmişleri incelendiğinde, adayların yarısının (%52) 18-25 yaş aralığında olduğu ve bu oranın büyük bölümünü de üniversite öğrencilerinin oluşturduğu görülüyor. Bakiciburada.com’da 26-35 yaş aralığındaki adayların oranı %28, 36-45 yaş aralığındaki adayların oranı %12 ve 46 yaş üstü adayların oranı ise %8 olarak karşımıza çıkıyor. Adayların eğitim durumları incelendiğinde ise %41’inin üniversite öğrencisi,  %24’ünün üniversite mezunu, %26’sının lise mezunu, %5’inin ortaokul mezunu, %4’ünün de ilkokul mezunu olduğu ortaya çıkıyor. 

Bakıcılık, yabancıların da tercihi

Bakiciburada.com’da özgeçmiş dolduran adayların % 96’sını Türk adaylar oluşturuyor. Platformda, Türk adaylardan sonra en çok özgeçmiş dolduran adayların Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Bulgaristan, Almanya, Gürcistan, ABD ve Rusya ülkelerinden olduğu ortaya çıkıyor. Yabancı adaylar yatılı da çalışabildiği için bazı ailelerin yabancı uyruklu bakıcılarla çalışmayı tercih ettiği kullanıcı görüşlerinden elde edilen bilgilerde görülüyor. 

Kariyer.net hakkında

1999’dan bu yana Türkiye’nin en büyük istihdam platformu Kariyer.net, iş arama ve işe alım süreçlerinde yeni nesil teknolojilerle, iş arayanlarla işverenleri internet ortamında bir araya getiriyor. Kariyer.net’in aday veritabanında 23 milyonu aşkın özgeçmiş bulunuyor. Kariyer.net üyesi 70 binin üzerinde firma, ihtiyaç duyduğu işgücünü Kariyer.net aracılığıyla arıyor. İstanbul Merkez ve Yeşilköy satış ofislerinin yanı sıra Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, Kayseri, Kocaeli, Konya, İzmir ve Samsun’da bulunan 13 ofisi ile müşteri ve adaylarına hizmet veriyor. 
 

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın