Çocukları Depresyondan Terapi İle Kurtarın

  • sokerehber
  • 28 Mart 2017
  • 0

Yetişkinler arasında en yaygın hastalıklardan biri olarak bilinen depresyon günümüzde çocuklarda da sıklıkla görülmeye başladı. Çocukluk döneminde görülen depresyon; okulda başarısızlık, sevilen birinin yitirilmesi, hastalık, taciz, kaza, anne baba ayrılığı ya da aile içi şiddet gibi yoğun bir stresle karşılaşılması durumlarında ortaya çıkabilmektedir. Aliağa Psikoterapi ve Aile Danışmanlığı Derneği Başkanı, Oyun Terapisti Bayram Şimşek, depresyon halindeki çocuklarda davranışsal bozlukların ortaya çıkacağına ve tedavi sürecinde oyun terapilerinin önemine dikkat çekti.

Birtakım sorunlarla karşılaşan çocukların bir süre yas tepkileri verebileceğini belirten Şimşek, çocukla iyi ilgilenip onunla oyun oynanmazsa ve bu durumla baş edemezse terapi desteğinin çocuğun hayatını kolaylaştıracağını söyledi.

ÇOCUKLAR DAVRANIŞSAL DEĞİŞİMLERİ OYUNLARINA AKTARIR

Çocukların depresyonu yetişkinlere göre daha farklı yaşadıklarını ifade eden Şimşek, “Çocuklar, düşüncelerini kelimelerle ifade etmek yerine başka şekilde dile getirir. Depresyona giren bir çocuk resimlerinde kullandığı koyu renkler, hüzünlü temalar, siyah ve kırmızı rengi de çok fazla kullanarak ifade eder. Davranışsal değişimleri oyunlarında, resimlerinde en iyi şekilde aktarırlar” dedi.

ÇOCUKLAR KORKULARINI OYUN YOLUYLA ORTAYA DÖKER

Depresyona giren çocuklarda erken teşhisin ve tedavi sürecinde oyun terapisinin oldukça önemli bir rol oynadığının altını çizen Şimşek, şöyle konuştu: “Oyun çocukların kendilerini ifade edebilmeleri için rahat ve güvenli bir yoldur. Çocuklar sözel olarak ifade edemedikleri duygularını oyun yoluyla ifade edebildiklerinden, terapist bu yolla çocuğu anlayabilmekte ve bir tedavi yöntemi oluşturabilmektedir. Çocuk korkularını, çelişkilerini ve saldırganlık duygularını oyun yoluyla ortaya dökmektedir. Oyunu aynı zamanda sorunlarını gizlemek, savunma mekanizmalarını geliştirmek için de kullanmaktadır Bu yolla çocuk stresini azaltarak, problemlerine bir çözüm arayışı içine girmektedir. Oyun terapisin de oyun yolu ile teşhis, tedavi ve yardım planı ile çocuğun çevresine yeni bir uyum sağlamasına yardım edilmektedir. Terapiye alınan çocukla birlikte anne-baba ile de ilişki kurulabilmekte ve anne babanın da yanlış tavırları düzeltilebilmektedir. Oyun terapisinde özel olarak hazırlanmış kukla ve oyuncaklar, hayali oyunlar, sanatsal etkinlikler, kum oyunları, hikaye anlatma tekniklerinden yararlanılmaktadır”

TEK BİR YANLIŞ CÜMLE CİDDİ HASARLARA YOL AÇABİLİR

Ruh sağlığı hizmeti alınacak kişinin iyi seçilmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Şimşek, şöyle devam etti: “Nasıl ki ameliyat olacağımız da iyi bir doktor arıyoruz, doktorun bir hatası bizim bir organımıza ya da hayatımıza mal oluyor. Eğer iyi bir ruh sağlığı hizmeti alırken iyi araştırmazsak tek bir yanlış cümle sizin ya da çocuğun hayatının yönünü değiştirip ciddi hasarlara yol açabilir. Ailelerin ilk aradığı pedagog oluyor ancak bu meslek grubu aslında çocuk gelişimi okumuş kişilerdir. YÖK pedagog programını 1982 de kapattı. Çocuğunuz için destek alacağınız kişi psikoloji, psikolojik danışmanlık, çocuk psikiyatristi eğitimi almış ve çocukla yıllarca çalışmış, bu alanda özel eğitimler almış kişiler olmasına özen gösterin. Gittiğiniz yerde kişinin lisans diplomasına bakın, katılım belgesi, kurs belgesinden önce diplomasına bakmanız: çocuğunuzun da kendinizin de ruh sağlığı için çok kritik olabilmektedir”

Geri «
İleri »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir