Diş Temizletme Zararlı mıdır?

  • Alptekin Çınar
  • 25 Şubat 2019
  • Yorumlar Kapalı

Diş Temizletme Zararlı mıdır?

Yetişkinlerde görülen diş kayıplarının önemli bir bölümü, dişleri çevreleyen kemiklerle ya da diş etleriyle ilgili bir problemden kaynaklanmaktadır.

Diş eti hastalıkları, ince yani film tabakası kalınlığındaki bakteri topluluğu yani plaklar yüzünden başlıyor ve bu bakteriler, maalesef ki dişlerin yüzeyine yapışıyor.

Plakların dişlerden temizlenmemesi, plakların tartar isimli diştaşlarına dönüşmelerine yol açıyor.

Ağzımızda biriken plaklar ve diştaşları zamanla zararlı bakterilerin çoğalmalarına neden olarak, diş ve diş etlerimiz arasında cep denilen boşlukları ve diş eti çekilmelerini meydana getiriyor.

Bakterilerin salgıladığı enzimler, diş çevresinde kemik yıkımını tetikleyerek, dişin kaybedilmesine neden oluyorlar.

Bu yüzden doğru ve etkili bir diş temizliği ile dişeti hastalıklarıyla mücadele edilmesi gerekiyor. Diş eti hastalıklarından korunmak için tartarları, plakları ve bakterileri mutlaka ağzınızdan uzaklaştırılmalıdır.

Diş hekimliğinde kullanılan ultrasonic aletlerle ya da birtakım el aletleriyle dişlerdeki bu zararlı oluşumlar, ağızdan uzaklaştırılıyor. Diş hekimleri tarafından kullanılan bu profesyonel aletler, hiçbir şekilde diş minelerine zarar vermiyor.

Diş hekimleri, dişlerimizi ve diş etlerimizi temizlerken, hava, su ve püskürtülen bir temizleme tozundan yararlanıyorlar.

Diş temizliği ile ağızdan tartarların, bazı hastalıklı dokuların ve plakların uzaklaştırılması hedefleniyor. Yani bu tedavi ile daha sağlıklı dişlere kavuşabilmemiz mümkün bir hale geliyor.

Daha önceden ağzındaki diş taşları yüzünden dişleri çekilen kişilerde yapılan diştaşı temizliği, diş köklerinin açığa çıkmasına neden oluyor.

Kişiler, diş köklerinin açığa çıkmasının nedeninin diştaşı temizliği olduğunu düşünseler de bu duruma yetersiz ağız hijyeni ve ağızda diştaşlarının birikmesi yol açıyor. Yani diş köklerinin açığa çıkması, temizlikten değil kötü ağız ve diş bakımından kaynaklanıyor.

Sürekli diştaşı temizliğine ihtiyaç duymanız, ağız hijyenine yeterince özen göstermediğiniz anlamına geliyor. Diştaşı temizliğinden sonra doğru ve düzenli ağız ve diş temizliği ile tekrar diştaşı oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Dişlerinizi diş taşı temizlettikten kısa bir süre sonra diştaşları ile karşılaşıyorsanız, dişlerinizi nasıl ve hangi sıklıkla fırçaladığınızı tekrar gözden geçirmelisiniz. Bu noktada dişlerinizi hekiminizin gösterdiği şekilde fırçalamaya özen göstermeli, diş ipi kullanarak, dişlerinizin arayüz bakımını gerçekleştirmeyi ihmal etmemelisiniz.

Ağız sağlığınızın genel sağlığınızın bir parçası olduğunu asla unutmamalı, dişlerinizin yanı sıra diş etlerinizin de bakımına özen göstermeli, ortalama 6 ayda bir dişlerinizi mutlaka kontrol ettirmelisiniz ve bir diş hekimine görünmelisiniz. Böylelikle sağlıklı, güçlü ve daha güzel dişlere sahip olabilirsiniz.

Bu yazıda Çukurambar Diş Kliniği Adadent sitesinden yararlanılmıştır.

Kaynak: http://www.adadent.com.tr/

Geri «
İleri »