KEDİ YUVASI VE KEDİ-KÖPEK YATAĞI SEÇİMİNİ NASIL YAPMALIYIZ?

  • Alptekin Çınar
  • 28 Ocak 2019
  • Yorumlar Kapalı

KEDİ YUVASI VE KEDİ-KÖPEK YATAĞI SEÇİMİNİ NASIL YAPMALIYIZ?

Kedilerimiz ve köpeklerimiz çoğu zaman koltuklarımızda, halılarımızda, evimizin çeşitli yerlerinde uyumayı severler. Bu durum, bazı zamanlarda dökülen tüylerinden dolayı bizlere ve sağlıkları açısından onlara problem yaratabilir. Dolayısıyla, onlar için satın alacağımız kedi yuvası ve kedi-köpek yatağı, bir lüks değil, gereksinim haline gelmektedir.

     NEDEN GEREKLİ?

Kedilerimiz ve köpeklerimiz tüylü oldukları için, zaman zaman çok fazla üşümediklerini düşünüyor olabiliriz. Fakat aslında onların da üşüdüklerini ve sıcaklık ihtiyaçları olduğunu unutmamamız gerekmektedir.

Kediler çoğu zaman patilerini ve karınlarını soğuktan korumaya çalışırlar ve yumuşak, sıcak olan yerleri tercih ederler. Köpekler de aynı şekilde üşüyebilirler ve eklemlerini, kemiklerini koruyabilmek için sıcak ve yumuşak yerlere ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden, özellikle kış mevsimlerinde, kedi-köpek yatağı ve kedi yuvası oldukça önemli bir ihtiyaçtır.

Onlar için evimizin bir köşesinde özel bir dinlenme alanı yaratmak istiyorsak tercih edeceğimiz yatak kedimizin ve köpeğimizin konforu açısından, uygun boyutlarda olmalıdır. Evcilinizin dinlenirken ve uyurken keyif alacağı bir yatak tercihi önemlidir. Bu yüzden öncelikle büyük ırk-küçük ırk ayrımını yaparak, yeterli boyutlarda bir seçim yapmalıyız. Sonrasında minik dostunuzun karakterine uygun olan yatağı satın almanız daha uygun olacaktır.

Büyük ırk fakat yavru köpeğiniz için köpek yatağı alıyorsanız, ileride de sığabileceği bir yatak tercih etmeniz, sizi yeniden yatak alma derdinden kurtaracaktır. Kediniz veya köpeğiniz, yayılarak uyumayı seviyorsa düz, geniş bir yatak yeterli olacaktır. Fakat çoğunlukla kıvrılarak uyuyorsa, kenarları yüksek, daha oyuntulu bir yatak tercih etmeniz gerekebilir.

Kedilerimiz için ise bir de kedi yuvası seçeneğimiz vardır. Kedilerimiz her ne kadar, evimizi bizden daha çok sahiplenseler de, onlarında kendi özel alanlarına ihtiyaçları vardır. Çoğu zaman saatlerce ortalıktan kaybolup, koltuk arkalarına veya evin herhangi ücra köşelerine çekilip uyumaları bunu kanıtlar niteliktedir. Dolayısıyla kedi yuvaları, kedimize daha özel bir alan sunar, ona ait bir ev hissi yaratır.

     MALZEME ÖNEMLİ!

Kedi ve köpek yatağı, yuvası, seçerken mevsimleri de dikkate almalıyız. Yaz sıcağında elyaftan yapılmış bir yatağın yanından bile geçmeyeceklerini tahmin edebilirsiniz. Bunun için havaların soğuk olduğu sonbahar – kış mevsiminde peluş, polar veya elyaf gibi malzemelerden yapılmış yatakları, havaların ısındığı ilkbahar – yaz mevsiminde ise daha soft ve koltuk kumaşından yapılmış yataklar uygun olacaktır. Bahçede, dış mekanda kullanmak için aldığımız yatağın ise öncelikle su geçirmez olduğundan emin olmalıyız. Aksi takdirde sevimli dostumuz ıslak minder üzerinde uyuyup hastalanabilir.

Yaz aylarında satın alabileceğimiz başka bir seçenek olan özel olarak üretilmiş, serinletici yataklar; sıcak havalarda vücutlarının aşırı ısınmasını engeller, ciltlerine hava aldırır ve rahat bir yaz mevsimi geçirmelerine yardımcı olur. Ayrıca taşıma çantasının içerisine yatak koymak istiyorsanız, taşıma çantası için yatak seçeneklerine de göz atabilirsiniz.

Satın alacağınız yatağın özelliklerini mutlaka iyice araştırmalısınız. Kirlendiğinde yıkama yapabileceğiniz şekilde üretilmiş kedi ve köpek yatakları evcilinizin sağlığı ve evinizin hijyeni için önemlidir.

Sevimli dostlarımızın mutluluğu, bizim de mutluluğumuzdur. Onları sahiplendiğimiz andan itibaren rahat, konforlu ve huzurlu hissetmeleri için elimizden geleni yapmaya çalışırız. Bu bağlamda atacağımız en önemli adımlardan biri onların özel ve güvenli hissedeceği bir kedi-köpek yatağı veya yuva almaktır. Bu sayede biz de mutlu oluruz, çünkü patili dostlarımız evimizdeki koltukları, halıları, yatakları rahat bırakmış olurlar ve tüy toplama derdinden kurtulmuş oluruz.

Tüm bu bilgilerin ışığında;

  • Kedinizin ve köpeğinizin boyutlarına uygun olmalıdır.
  • Karakterine uygun olmalıdır.
  • Mevsimlere göre seçilmelidir.
  • Dış mekanda kullanılacaksa su geçirmez tercih edilmelidir.
  • Evcilinizin sağlığı için kaliteli malzemeden ve uygun kumaştan üretilmiş olmalıdır.
  • Temizlik ve pratiklik açısından yıkanabilir olmalı.

Kedileriniz ve köpekleriniz, ilk başta, yataklarına alışmakta güçlük çekebilirler. Bunun için en sevdikleri oyuncaklarını yatağa koyarak veya ödül maması ile yeni yataklarına alıştırabilirsiniz. Bir süre sonra benimseyecektir ve oldukça keyifli vakit geçirecektir.

Geri «
İleri »