Usb Bellek Nedir?

  • Alptekin Çınar
  • 27 Aralık 2018
  • Yorumlar Kapalı

Usb Bellek Nedir?

Usb bellek verileri kendi üzerinde bulanan hafızaya göre kalıcı olarak saklanmasını sağlayan, taşınabilir olan ve birçok yerlerde desteklenen diğer adıyla da flash belleklerdir. Flash belleklerde ömür boyu verileri saklamak pek mümkün değildir. İyi muhafaza edilmediği takdirde elektrik yoluyla bozulmalar meydana gelmektedir. Usb belleklerin değişik hafızaları bulunmaktadır. 8 Gigabyte gibi bir depolama kapasitesinden başlayarak büyüklüğü fazlaca değişkenlik göstermektedir. Her bütçeye ve her ihtiyaca uygun bellekler bulunmaktadır.

Usb Bellekler Nasıl Çalışır?

Usb belleklerin içerisinde satır ve sütunlar bulunmaktadır. Satır ve sütunların her bileşiminde transistörler vardır. Elektrik yüklenmesiyle usb bellekler çalışır duruma getirilir. Oksit tabakası oluşturması sebebiyle veriler usb belleğin iyi korunması dâhilinde uzunca yıllar saklanabilir. Markasının ne olduğu önemsenmeksizin her usb belleğin çalışma stili aynıdır. Ucuz ya da pahalı olsun ya da kalitesi ne olursa olsun okunan usb bellekler hep aynı stilde çalışır. Ancak usb bellekler çok fazla sil yükle işlemi yapıldığında koruma kalkanı olan oksitler zamanla işlevini yitirebilir. Usb bellekler bilgisayar ya da usb portu bulunan bütün elektronik cihazlarda çalışır. Bazı kullanıcılar için veri aktarmada kullanılabilir. Ancak çoğunluk olarak veri saklamada tercih edilmektedir. İlk üretildiği zamanlar en fazla 16 gigabyte depolama kapasitesi varken günümüzde 1 TB depolama kapasitesine sahip usb bellekler üretilmiştir. Ancak fiyat bakımından yüksek olduğu için yüksek hafızalı usb bellekler pek tercih edilmemektedir. Bunun yerine büyük veriler saklamak ve aktarmak için genellikle hard diskler kullanılmaktadır. Onlar usb bellekler kadar küçük değildir ve usb bellek kadar kolay taşınmaz.

Usb Bellekler Nasıl Kullanılır?

Usb bellek kullanımı oldukça basittir. Bilgisayara usb bellek yerleştirildikten sonra bilgisayar cihazı okumaya başlar. Cihazın okunması tamamlandıktan sonra saklanmak istenen veri usb bellek klasörüne kopyalanıp yapıştırılır ya da üzerine sürüklenir. Silerken de aynı şekilde usb bellek bilgisayara takılır. Bilgisayar tarafından okunduktan sonra da cihazın içinden silinmek istenen dosya rahatlıkla silinebilir. Silinmek istenen dosyanın üzerine gelip ‘’delete’’ tuşuna basıp onaylayarak ya da fare ile üzerine gelip sağ tıklayıp sil seçeneği ile de silinebilir.

Uzun Ömürlü ve Çeşitli Seçenekler Nereden Temin Edilir?

Usb bellek çeşitliliğini ve özelliklerini incelemek kolaylıkla alışverişinizi tamamlamak için https://www.incehesap.com/usb-bellek-fiyatlari/  adresini ziyaret edebilirsiniz. Güvenli ve hızlı teslimatı ile evden çıkmadan alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

 

Geri «
İleri »