Priene Antik Kenti Uluslararası Yaz Okulu Başladı

  • Alptekin Çınar
  • 22 Temmuz 2022
  • Yorumlar Kapalı
GEKA, Özyeğin Üniversitesi ve Priene Antik Kenti Kazı Başkanlığı iş birliğiyle Priene Antik Kenti’nde uluslararası yaz okulu gerçekleştiriliyor.
Yaz okulunun açılış semineri TAYEM’de yapıldı. Açılış seminerine Söke Kaymakam Vekili Kuşadası Kaymakamı Sadettin Yücel ile birlikte Söke Belediye Başkan Yardımcısı Veli Devrim Yerli de katıldı.
Başkan Yardımcımız Veli Devrim Yerli yaptığı konuşmasında; “Biz Söke olarak ‘Priene Antik Kenti’ gibi bir değere sahip olmaktan onur duyuyoruz. Bilge Bias’ın ve Büyük İskender’in izlerinin olduğu, şehir planı ile örnek olmuş ve hala hayranlık uyandıran Priene Antik Kenti’nin, antik kentler içinde hak ettiği önem ve değerinin daha fazla anlaşılması hepimizin arzusu. Bu anlamda bugüne kadar yapılan çalışmaları önemsiyoruz ancak daha fazlasının da yapılması gerektiğini biliyoruz. Kentin, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesini istiyoruz.
Sizlerin yapacağı çalışmaların bizlere bu yolun açılmasında büyük katkısını olacağını düşünüyor, Söke Belediyesi olarak yapılacak tüm çalışmalarda katkı sunmaya hazır olduğumuzun da bilinmesini istiyorum. Ayrıca Priene Antik Kenti ve Sökemizin tanıtımı açısından da önemli olan ‘Uluslararası Yaz Okulu’ için burada bulunan tüm katılımcılara hoş geldiniz diyor, yapılacak çalışmalarda başarılar diliyorum. Bu buluşmanın gerçekleşmesini sağlayan Güney Ege Kalkınma Ajansı, Özyeğin Üniversitesi ve Priene Antik Kenti Kazı Başkanlığı’na çok teşekkür ediyor ve kutluyorum” ifadelerine yer verdi.
Geri «
İleri »