Başkan Arıkan’dan 8 Mart’ta Kadınlara Özel Anlamlı Protokol

  • Alptekin Çınar
  • 8 Mart 2024
  • Yorumlar Kapalı

Söke Belediyesi ve Söke Kadın Platformu 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde Sökeli kadınlar için büyük bir adım attı. Başkan Arıkan, kadınların Söke’de her anlamda hayatını kolaylaştıracak politikaları uygulamaya yönelik anlaşmayı Sökeli kadınların katılım sağladığı törenle imzaladı.

Sözleşmeyi imzalayan Kadın Platformu Dönem Başkanı Tazegül Kamiloğlu : “ Biz kadınlar açısından böylesi onurlu bir günde Söke Kadın Platformu olarak, kadın özgürlükçü bakışımızı ve bu konudaki taleplerimizi yerel yönetimlerde hayat bulması için, Söke Belediye Başkanlığı ve Söke Kadın Platformu işbirliği protokolünü imzalıyoruz. Söke Belediye Başkanımız Sayın Dr. Mustafa İberya Arıkan’a duyarlılığından ve kadına karşı gösterdiği bu çabasından dolayı Söke’de yaşayan bütün kadınlar adına, kız kardeşlerim adına teşekkür ediyorum dedi”

Söke Belediyesi ile aralarında yapılan protokolün kısa özetini yapan Kamiloğlu “Başkanımız, Söke’de kadınların sosyal, kültürel ve ekonomik alanda güçlendirilmesi önerdi. Kadınların ve kız çocuklarının eğitim, sağlık sosyal ve kültürel hizmetlere ulaşımda kolaylık sağlayacağını istihdamda kadınlara öncelik sağlayacağını ve bu anlamda Söke’de özgür politikaların gelişmesi, uygulanması açısından bir kadın şehri yapmak istiyoruz Söke’yi. Bu nedenle işbirliği protokolümüz aynı zamanda uluslararası sözleşmelere uygun ve o sözleşmelerin gereği olarak hazırlanmıştır.” Dedi

Alanda bulunan tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutlayan Başkan Arıkan : “ Ben göreve geldiğimden bu yana hukuktan, hukukun üstünlüğünden hiçbir zaman ayrılmadım. Kadınları korumak, kadınların önünü açmak, kadınlara destek olmak hukukun üstünlüğünün gereği. Bu noktada Söke Kadın Platformu ile işbirliği içerisindeyiz. Uzun zamandır istişare ediyoruz. Ve böyle özel bir günde yerel yönetimlerin kadınları desteklemesi noktasında toplam 7 maddeden oluşan bir protokolü sizlerin huzurunda imzalıyoruz. Burada bize düşen bazı görevler var. Bunları şeffaf bir şekilde belirledik. Nasip olur görevimize devam edersek, Sökeli kadınlarımızı desteklemek noktasında hukuka uygun ne varsa ben şahsım adına huzurunuzda taahhüt ediyorum.

İnsan hakları savunucusu, Uçan Süpürge’den gazeteci Selen Doğan’da bu anlamlı günde Sökeli kadınların yanındaydı. Doğan: “ Bu etkinlik için Ankara’dan geldim. Bu ortamı görmek gerçekten çok güzel, çok gurur verici buradaki kadınlar açısından. Yerel yönetimlerin toplumsal cinsiyet eşitliğini, kadınların insan haklarını desteklemesi her zaman çok ayrıcalıklı bir adımdır. Söke Belediye Başkanı Dr. Mustafa İberya Arıkan’ı ve Söke Kadın Platformu’nu kutluyorum. .Bu protokolün hayata geçmesinde biz Ankara’dan siz Söke’den hem takipçisi hem eşlikçisi olacağız. Bugün iyi niyetli bir çabaya tanık olduğum için, hukuktan, haktan, eşitlikten ve kadınların yanında olmaktan bir belediye başkanıyla beraber olduğum için çok mutluyum” dedi

Geri «
İleri »